منو
سبد خرید

دیوان آشفته شیرازی

دیوان آشفته شیرازی
درحال حاضر موجود نمی باشد
دیوان آشفته شیرازی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 106504 - 101/8
  • وزن: 1.50kg
  • UPC: 175
0 ریال

دیوان آشفته شیرازی

نویسنده: محمد کاظم شیرازی
به کوشش : علی دادآئین

ناشر: کانون تربیت
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 788
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1349 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب
 

تعویذ خط بیار بر آن لعل لب ز مشک
ترسم بدست اهرمن این خاتم اوفتد
شد عالمی خراب به جز طاق میکده
نازم به این بنا که چنین محکم او فتد

محمد کاظم شیرازی ملقب به آشفنه شیرازی از شعرای توانای قرن ۱۳ هجری در شیراز متولد و دارای منصب فرمانفرمائی در خراسان داشته اشعارش سرشار از تشبیهات و کنایات و استعارات شیرین و جالب است ودر سال ۱۲۸۸ در شیراز درگذشته وجسدش را به نجف برده و بخاک سپرده اند.

اجداد او در زمر‌‌‌‌‌‌‌هٔ بزرگان شیراز و از دیرباز علاوه بر منصب کدخدائی منصب کلانتری حومهٔ شیراز را داشتند. وی در زادگاه خود به تحصیل علوم ادبی و عربی و عروضی و خوشنویسی پرداخت. از جوانی وارد کار دیوانی شد. در ۱۲۷۷ق که سلطان مراد میرزا حسام‌السلطنه والی خراسان شد به منصب کلانتری مشهد رسید. آشفته پس از چهار سال به شیراز برگشت و پس از مدت کوتاهی که در بهبهان به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سر می‌برد سفرهائی برای زیارت به عتبات کرد و فریضهٔ حج را نیز به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌جا آورد. سپس به شیراز برگشت و تا آخر عمر خود در آنجا ماند.

چکامه او به مدح امیر المؤ منين علی ( ع ) که در 1227 ق 1860 م به هنگام ولایت مؤيد الدوله  ابو الفتوح میرزا در شیراز سروده ودر پایان آن به مدح ناصر الدین شاه ، امین السطان ، ومؤید الدوله پرداخته ونیز ملمع او در وصف جوانی که  در سفر حج اورا دیده از آثار برجسته اوست . از لحاظ اشار به وقایع تاریخی ، برخی اشعار وی چون قصیده اش  در وصف  زلزله غزل سرای سعدی وحافظ پیروی کرده ورباعی نیز می سروده است .

احمد دیوان بیک دوست وتذکره نویس معاصر آشفته ، اشعار اورا بالغ بر 30000 بیت ، غزل هایش گزارش کرده است ، دست نوشته های دیوان او در 15000 بیت تا سال 1227 – 1918 در شبرتز موجود بوده است .آقا بزرگ تهرانی  می گوید : که نسخه ناقص ازدیوان او که اول وآخرش افتاده بود ونزدیک به 750 بیت شعر داشت نزد سید محمد موسوی جزیری در نجف دیده است  نمونه هائی از اشعار او را  دیوان احمد بیگی -  ورکن زاده آدمیت نقل کرده اند .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات