کتاب دیوانسالاری در عهد سلجوقی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات امیر کبیر

دیوانسالاری در عهد سلجوقی

نویسنده: کارلا کلوزنر
مترجم: یعقوب آزند
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 172
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ: 1

کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

دولت سلجوقی از جمله دولتهایی بود که نظام اداری بسیار منظم و قانونمدی داشت. در واقع قدرت امپراتوری سلجوقی از نظام اداری آن سرچشمه می‌گرفت که مانند یک اسکلت آن را محکم و استوار نگاه می‌داشت و بی شک بدون قدرت دیوانسالاران ایرانی سلجوقیان ترکمن از پس اداره چنین سیستم عظیمی برنمی‌آمدند. به همین دلیل دوران سلجوقی به عنوان عصر طلایی دیوان داری در ایران بعد از اسلام شناخته می‌شود.

کتاب حاوی اطلاعاتی است درباره ساختار حکومت به طور اعم و نهاد وزارت به طور اخص در سرزمین‌های مرکزی امپراتوری سلجوقی (ایران و عراق)، از زمان ورود طغرل بیگ به بغداد در سال 1055م .تا زمان مرگ آخرین حاکم سلجوقی در عراق در سال .1194کتاب از یک مدخل با عنوان "مسئله حکومت اسلامی در آسیای غربی "و سه فصل و بخش ملحقات تشکیل شده است .

در فصل اول گزارشی از تشکیلات سیاسی و دیوانی عهد سلجوقی ذیل این مباحث فراهم آمده است :گرایش به طرف عدم تمرکز ;حکومت مرکزی و ایالتی ;نقش علما و قضات به عنوان مامورین دیوانی ;رابطه بین سلطان و خلیفه ;ضعف‌های تشکیلات ساخت حکومت سلجوقی.

فصل دوم درباره مقام و موقعیت وزیر در دوره سلجوقیان تدوین شده، مباحث اصلی آن بدین قرار است :وظایف وزیر (مالی، نظامی، قضایی، مذهبی، تشریفات، حمایت) ;گمارش وزیر ;آموزش و کارآموزی وزیر ;پشتوانه مذهبی و فرهنگی و علائق وزیر ;مزایا و خطرات وزارت ; نارسایی تشکیلات کشوری به عنوان یک عنصر ثبات داخلی .

آخرین فصل کتاب، به بحث درباره مقام وزیر سلجوقیان مداخله سلطان و زوال قدرت وزارت و مداخله تشکیلات لشکری در تشکیلات کشوری اختصاص دارد .ملحقات کتاب شامل فهرست خلفای عباسی معاصر سلجوقیان ;شجره‌نامه مختصری از خاندان سلجوقی ; فهرست وزرای سلاطین سلجوقی ایران و عراق است .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دیوانسالاری در عهد سلجوقی

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 82577 - 108/5
  • موجودی: در انبار
  • 150,000ریال

برچسب ها: کارلا کلوزنر, یعقوب آزند, سلجوقیان, تاریخ سیاسی ایران, دیوانسالاری, کتاب دیوانسالاری در عهد سلجوقی