دین و سینما

دین و سینما

نویسنده: محمد مددپور
ناشر: سوره مهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 336
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

«دین و سینما» یکی از آثار ماندگار  زنده‌یاد محمد مددپور پژوهشگر معاصر است. این کتاب به 12 فصل تقسیم شده است و در هر فصل مباحثی همچون «انکشاف عالم دین در جهان سینمایی»،‌ «سینمای دینی آوردن غیب به عالم شهادت»، «سینما دینی آسمانی است»، «نکاتی در باب سینمای دینی»،‌ «حکمت معنوی سینما» و ... بررسی می‌شود. در مقدمه مفصل کتاب، نگارنده هنر امروز را به چالش می‌کشد.

همچنان که از نام کتاب برمی‌آید، رابطه، تعامل و نسبت دین و سینما در آن بررسی شده است. تقدم کلمه «دین» بر «سینما» گویای این است که مسئله اصلی نویسنده دین است. در واقع کتاب به بررسی این که سینما، به عنوان یک پدیده فرعی و غیرضروری چگونه می‌تواند با دین، به عنوان یک پدیده اصلی و ضروری تعامل برقرار کند.

دکتر مددپور در این کتاب توانسته است مخاطب علاقه‌مند به مباحث دینی و عرفانی را با سینمایی که راوی این مباحث باشد، آشنا کند. او با بررسی وضعیت هنر در زمانه، نقبی می‌زند به سینما و هنر هفتم و به نقد آن می‌نشیند. او با شناخت بسیار دقیق از لایه‌های فکری دین و مذهب، مرعوب هر فیلمی که منتسب به سینمای دینی بوده، نشده است و برای آن که فیلمی را در چنین گونه‌ای قرار دهد، آن را از فیلترهای متعددی ‌گذرانده است.

مددپور با حجم بالایی از تألیفات در زمینه‌های مختلف هنری که مخرج مشترک تمامی آنها لزوم مطابقات هنر با قواعد اسلام شیعی است به نتایج و آرا جالب توجهی در باب ارتباط سینما با دین رسید و نتایج این تحقیقات را در کتابی به نام «دین و سینما» منتشر کرد. او در این کتاب به بیان ضروریاتی می‌پردازد که برای تحقق سینمای دینی لازم بوده و اساسا تشریح می‌کند که ارتباط سینما با دین چگونه رابطه‌ای است.

کتاب «دین و سینما» مرجع مناسبی برای افرادی است که در حوزه رسانه و دین فعال هستند یا تحقیق و مطالعه می‌کنند و دغدغه‌هایی این‌چنینی دارند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دین و سینما

  • ناشر: سوره مهر
  • کد کتاب: 108600 - 8/4
  • موجودی: در انبار
  • 240,000ریال
  • 220,000ریال

برچسب ها: محمد مددپور, سینما, فلسفه سینما, جامعه شناسی هنر, جامعه شناسی دین, کتاب دین و سینما