کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ، از دهم فروردین ماه تحویل پست خواهد شد و کتاب های جدیدی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
دین هخامنشیان

دین هخامنشیان

نویسنده: ژاک دوشن گیمن
مترجم: مرتضی ثاقب فر
ناشر: شور آفرین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 200
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

این کتاب در دو بخش مجزا تنظیم شده است. نیمه‌ نخست کتاب را مرتضی ثاقب‌فر با عنوان «دین هخامنشیان» تالیف کرده که در آن وی به بررسی سنجشگرانه‌ دین هخامنشیان و دیدگاه‌های دیگر پژوهشگران پرداخته و در پایان نگرش و دیدگاه‌های خود را بیان کرده است.
نیمه‌ دوم کتاب نیز نوشته‌ «ژاک دوشن‌گیمن» استاد پیشین رشته زبان‌های ایرانی در دانشگاه لیژ (بلژیک) و از ایران‌شناسان نامور اروپاست که در سه مقاله به مسایلی چون «اصالت زرتشت»، «دین هخامنشیان» و «دین و سیاست، از کوروش تا خشایارشا» پرداخته است.
از جمله مباحثی که مرتضی ثاقب‌فر در نیمه نخست کتاب به آن پرداخته است، نام زرتشت در کتیبه‌های ایرانی و متون یونانی، ‌نبودن نام اوستا در کتیبه‌ها و لوحه‌ها و نوشته‌های مورخان باستانی،‌ یکتاپرستی گاهانی و چند‌گانه‌پرستی هخامنشی، قربانی خونین حیوانات،‌ خاکسپاری مردگان، نام‌ها و لقب‌های شاهان هخامنشی، ‌گل‌نبشته‌های تخت جمشید و غیره است.
در بخش دوم کتاب، «دوشن‌گیمن» مسایلی چون زرتشت و دین او، ‌پرستشگاه‌ها، ‌قربان‌گاه‌ها، ‌اعمال وآیین‌های ایزدان، اسطوره‌ها و نمادهای زرتشتی و مسایلی از این دست را مورد بررسی قرار داده است.
مترجم در نخستین صفحات کتاب خود درباره انگیزه تالیف و ترجمه چنین نوشتاری درباره دین هخامنشیان می‌نویسد: «همان‌گونه که در عرصه سیاسی پدیده دموکراسی‌خواهی در صورت تحقق خود می‌تواند تا سال‌ها جامعه‌ای را که هیچ‌گاه در طول تاریخ طولانی‌اش تجربه مردم‌سالاری نداشته است، در همان بحران معروف به بحران دموکراسی فرو ببرد تا سرانجام جامعه بتواند خود را بازیابد و به آن اندازه از بلوغ سیاسی دست یابد که هر انسان، ‌به راستی خود را یک شهروند مستقل بداند که صاحب رای است.... در عرصه فرهنگی نیز با پدیده‌ای مشابه که گاه آن را بحران هویت نامیده‌اند روبه‌رو هستیم... آنچه بحران هویت نامیده می‌شود، ‌در واقع برانگیخته‌شدن خودآگاهی ایرانی است برای آفریدن یک آگاهی نوین ... لیک در این عرصه نیز مانند عرصه سیاسی، بازار سیاهی از تولیدات وجود دارد که به ناگزیر کالاهای تقلبی و گمراه‌کننده را نیز در کنار کالاهای مرغوب به روان‌های تشنه آموختن عرضه می‌دارند. اما نباید پنداشت که همه عرضه‌کنندگان این کالاهای گمراه‌کننده، خود با نامرغوب‌بودن و گمراه‌ کننده بودن کالاهای تولیدی خود آگاه هستند.»

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دین هخامنشیان

  • 250,000ریال
  • 225,000ریال

برچسب ها: ژاک دوشن گیمن, مرتضی ثاقب فر, هخامنشی, تاریخ ادیان, تاریخ ایران باستان, زرتشت, کتاب دین هخامنشیان