کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
دین نامه های ایرانی

دین نامه های ایرانی

نویسنده: سیدمحمدباقر نجفی
ناشر: آکادمی علوم اسلامی کلن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 420
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1365 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

کتابشناسی موضوعی کتابهای دینی ایران

سید محمد باقر نجفی (1381-1325 ه.ش) در خرمشهر زاده شد. در آنجا و آبادان و تهران تحصیل نمود و دکترای حرفه ای خود را در اقتصاد از دانشگاه تهران دریافت نمود اما از حدود 65 اثری که از او باقی است هیچ یک مربوط به تخصص او نیست بلکه عمده آثارش به تاریخ، فلسفه - عرفان، ادیان، سیاست و تاریخ هنر و نسخه شناسی تعلق دارد.

گروه : علوم انسانی رشته : اقتصاد خاطرات کودکی : سید محمد با قر نجفی در 1325 ه. ش در خرمشهر متولد شد.

 دوران کودکی وی معاصر بود با نخستین سالهای سلطنت محمد رضا شاه پهلوی، جنگ جهانی دوم و دخالت انگلیس، آلمان و روسیه در امور ایران، هرج و مرج ناشی از ضعف حکومت مرکزی و جنبشهای خود مختاری کردستان و آذربایجان و نیز فعالیت های احزاب گوناگون از جمله حزب توده بویژه در صنایع نفت ایران. چنانکه در سال 1325 هشتاد هزار کارگر فت آبادان علیه استعمار انگلستان تظاهرات نمودند.

نا آرامی کارگران نفت تا پس از ملی شدن صنعت نفت در 1332 ه. ش ادامه داشت. در طی این مبارزات در میان مردم نوعی روحیه همبستگی ملی و بیگانه ستیزی و وطن خواهی پدید امد. انگلستان و شرکت انگلیسی نفت، که انحصار نفت ایران را از دست دادن بود. نیز مشکلات اقتصادی فراوانی را بر ایران تحمیل می نمودند.

بنابر این شرایط اقتصادی و معیشت مردم به تنگی افتاد. اما با سقوط دکتر محمد مصدق و نخست وزیری سپهبد زاهدی ( در طی کودتای 28 مرداد)، انگلیس به حمایت اقتصادی از دولت و شاه پرداخت و اوضاع اقتصادی ایران به تدریج اندکی بهتر رو به بهبود رفت.

اما نفوذ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی انگلستان و مهمتر از آن توسعه نو پای سیطره امریکا بر ایران پس از جنگ جهانی روندی رو به رشد یافت. در این دوران جنوب ایران بویژه شهرهای خرمشهر و آبادان به دلیل اهمیت نفت و نیز موفقیت استراتژیک اقتصادی و سیاسی اهمیتی بیش از پیش یافتند و سطح رفاه و ثروت در میان آن مناطق ارتقا یافت. و مدارس و مراکز فرهنگی بسیاری بخصوص توسط انگلیسی- امریکایی تبلیغ می گروید.

بنابر این در این عصر نوعی فرهنگ صنعتی-شهری به معنای مدرن آن در جنوب ایران بویژه در آبادان و خرمشهر پدید آمد، که پدیده ای وارداتی و ناشی از مهندسی اجتماعی و طراحی علمی شرایط کار و زندگی کارگران بود. با این وجود بدلیل سابقه حکومت شیخ خزعل در خوزستان، به پایتختی خرمشهر، آنجا چهره سنتی خود را حفظ نمود. در گیریهای قومی نیز همانند گذشته تداوم داشت .

سید محمد باقر نجفی تحصیلات مقدماتی را از 1332 ه. ش در خرمشهر و آبادان آغاز و در تهران بپایان رساند. سپس تحصیلات خود را در رشته های اقتصاد و حسابداری تا اخذ درجه دکتری ادامه داد. سپس در 1356 به مصر رفت و در قاهره در دانشگاه الأزهر زبان عربی آموخت و به تحقیق تاریخی پرداخت. زیرا علاقه اصلی و عمده تلاشهای وی در زمینه تاریخ، فرهنگ، سیاست و ادیان بود.

سید محمد باقر نجفی در کنار تحصلی در رشته های حسابداری و مدیریت . بدلیل عشق وافری که به تاریخ ، فرهنگ. ادیان و سیاست داشت. مطالعات وسیعی را انجام داد. و کتابهای بسیاری به چاپ رساند. وی هنگامی که در مصر بسر می برد به تهیه فهرستی از نسخه های خطی و آثار هنری ایران پرداخت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دین نامه های ایرانی

  • 300,000ریال

برچسب ها: سیدمحمدباقر نجفی, تاریخ ادیان, ادیان, کتاب شناسی, کتاب های دینی, مقالات دینی, ادیان ایرانی, کتاب دین نامه های ایرانی