منو
سبد خرید

دین در روابط بین الملل

دین در روابط بین الملل
درحال حاضر موجود نمی باشد
دین در روابط بین الملل
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 138829 - 70/3
  • وزن: 0.60kg
  • UPC: 27 = 30
0 ریال

دین در روابط بین الملل

نویسنده:  جاناتان فاکس , شموئل سندلر 
مترجم : محمدحسن خانی , مهشاد حسینی , سمانه امیر نکوئی

ناشر: دانشگاه امام صادق(ع)
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 382
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

هدف کتاب حاضر بررسی و آزمون جنبه های مذهبی سیاست های بین المللی است.بر همین اساس سهم و نقش عمده ای در غنی ساختن ادبیات موجود در این حوزه به خود اختصاص داده است.همچنین به دنبال پاسخ به این سئوال است که آیا واقعاً نیازمند یک پارادایم جدید هستیم که در چارچوب آن دین بعنوان یک پدیدة مهم در توضیح و تبیین روابط بین الملل مدنظر قرار گیرد یا خیر؟

این کتاب از جنبه های مختلف حائز اهمیت می باشد.نخست آنکه این کتاب، طرح دین در روابط بین الملل را بطور عام مورد بررسی قرار داده و از نقش سایر ادیان نیز در روابط بین الملل سخن گفته است. اگرچه کماکان بخش عمده ای از حجم آن به نقش و جایگاه اسلام اختصاص یافته است.دوم؛ در این کتاب مؤلفین به نقش دین و به ویژه اسلام بطور اخص در روابط بین الملل پرداخته اند و از طرح عمومی مسائل مربوط به اسلام سیاسی که شامل رابطه سیاست و حکومت با دین و مباحث مربوط جایگاه دین در سیاست داخلی است اجتناب کرده و تحلیل ها و مباحث خود را بر مباحث سیاست خارجی و سیاست بین الملل متمرکز ساخته اند و سوم؛ به روز بودن مطالب و فراگیر بودن در حوزه مطالعات موردی آن است که تقریباً همة مثال ها و موارد موجود را تحت پوشش قرار داده است.

در فصل اول با عنوان «مقدمه»، چگونگی و چرائی ورود دین به روابط بین الملل مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.فصل دوم با عنوان «بُعد مغفول مانده»، به بررسی ابعاد مغفول مانده دین در حوزه روابط میان دولتها اختصاص یافته است. بر همین اساس به دنبال پاسخ گویی به سئوالات زیر می باشد: چرا رشته روابط بین الملل برای لحاظ کردن دین آمادگی ندارد؟ چرا رشته روابط بین الملل که برای تقریباً صد سال توسعه یافته و دارای ریشه های فکری قوی است دین را به عنوان مرجع وارد نکرده است؟ همچنین در این فصل به عوامل دیگری که در روابط بین الملل تأثیرگذار بوده اند، همچون رفتارگرایی و همچنین استفاده روش کمی که باعث ایجاد جای خالی مذهب در بررسی روابط بین الملل شد، توجه شده است.

فصل سوم با عنوان «دین و مشروعیت»، به دنبال فهم ارتباط مشروعیت سیاسی و مذهبی در سیاست بین الملل است. در واقع در این فصل رابطه میان دین و مشروعیت سیاسی به ویژه در حوزه سیاست خارجی مورد کنکاش قرار گرفته است.فصل چهارم با عنوان «منازعات مذهبی محلی به مثابه مباحث و موضوعات بین المللی»، به دنبال بررسی این مسئله است که آیا مسائل داخلی مذهبی و درگیری های درون مرزی به صحنه بین الملل نیز سرایت می یابند. این فصل همچنین توضیح می دهد که چگونه درگیری های مذهبی از مرزها عبور می کند و چگونه درگیری های محلی بین المللی می شود و چگونه درگیری ها بر سر مکان های مقدس مسئله ای جهانی می شود....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات