كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
دیروز امروز فردا

دیروز امروز فردا

نویسنده: محمدعلی اسلامی ندوشن
ناشر: شرکت سهامی انتشار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 292
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 2

مروری بر کتاب 

کتاب حاضر مجموعه‌ای از مقالات و گفت‌وشنودهای دکتر اسلامی ندوشن در طول سالیان است. تقریبا تمام مقالات مندرج در کتاب در مجله‌ی "هستی" به چاپ رسیده است. 

زندگی انسانی ترکیب شده است از یاد، اکنون و آرزو. یاد، مربوط به گذشته است و آرزو به آینده تعلق دارد. اگر این یادها و آرزوها را که متعلق به همگان است. روی هم بگذاریم می‌شود تاریخ. نوع بشر آن‌چه را که در طی زندگی تاریخی خود کرده یا اندیشیده و آن را به ثبت رسانده و یا آثاری برجای گذارده است. همان سرگذشت اوست که از آن پند می‌آموزد، عبرت می‌گیرد و به آن می‌نازد. این بار تاریخی گذشته، اگر از عناصر مثبت ترکیب شده باشد و درست از آن بهره گرفته شود، می‌تواند توشه‌ی راه آینده گردد. حوادث گذشته‌ای که در طی سالیان دراز بر سر یک ملت آمده، به دو صورت آگاه و ناآگاه تاثیر می‌گذارد و مهم است. در هر حال، گذشته‌ی هر ملتی باید مورد نقد قرار بگیرد؛ نه مقدس شناخته شود و نه طرد و نسخ شود، تا بتوان از آن به درستی استفاده کرد. 

... زبان دیگری نمی شناسیم که آن همه نقش چندگانه در سرنوشت ملتش ایفا کرده باشد، آن گونه که فارسی کرده. فارسی نه تنها وسیله تفهیم و تفهم بوده است، بلکه نگهبانی قومیت، استقلال، آزادگی و فرهنگ را هم بر عهده داشته و طی قرون پرحادثه و در شرایط ناآرام، مردمش را با زندگی در حال آشتی نگاه داشته. اگر این نرم داروی شاعرانه در روح مردم ما تزریق نشده بود، کشیدن بار زندگی با آن همه ناهمواری ها مشکل می شد. شعر فارسی علاوه بر خود شعر، بار سنگین تاریخ و حکمت و هنر را نیز بر دوش کشیده زیرا فلسفه و موسیقی و نقش به چشم مساعد نگریسته نمی شده اند.
    شناخت فرهنگ و ادب کهنسال ایران و آگاهی از گذشته این سرزمین نخستین گام برای ساختن فردایی بهتر و آینده یی درخشان است که از مشروطه به این سو دغدغه اهل اندیشه بوده و هست و نمی توان با نادیده انگاشتن آن راهی هموار به سوی دنیای نو برگزید. از این رو ضرورت دارد اندیشمندان و پژوهشگران ایرانی نسبت به این موضوع دقت بیشتری داشته باشند. 
دکتر اسلامی ندوشن در سال های پربار عمر خویش فعالیت های درخشانی در زمینه آموزش، پژوهش، ترجمه و... داشته و جوانمردانه در مسیر حقیقت گام برداشته و با نگاهی ژرف و جست وجوگرانه آثاری ارائه کرده و همواره بر غنای فرهنگ و ادب ایران زمین افزوده و اینک گذشته، حال و آینده را در دفتری گردآورده تا در روزگار مه آلود چون فانوسی در دست مشتاقان آگاهی و خرد قرار گیرد.

    ایشان در یکی از مقاله های این کتاب با عنوان «زبان فارسی، افزون تر از یک زبان» درباره اهمیت زبان فارسی در شکل گیری قلمرو فرهنگی ایران نکته های ظریفی را بیان کرده اند و نسبت به نتیجه آموزش زبان فارسی در مدرسه ها و بویژه همراه نبودن آموزش زبان فارسی و اندیشه ورزی ابراز نگرانی کرده و وضعیت آموزشی را نامطلوب و تاسف بار خوانده اند، چرا که باور دارند درخشش زبان در گرو درخشش فکر است، در نتیجه ضعف زبان مساوی با ضعف فکر است و در همان مقاله پرسشی جدی را نیز مطرح ساخته اند که با توجه به اینکه در کمتر زبانی به اندازه زبان فارسی بر ضد عقل و استدلال حرف زده شده است، علت چیست؟ و این پرسش جای اندیشیدن فراوان دارد و می تواند موضوع خوبی برای پژوهشگران جوان و اهل اندیشه باشد چون خردگریزی در بازماندن ما از دنیای نو تاثیر بسیاری داشته و ما را از تحول و ترقی جهان نو دور نگه داشته است...
    
    همچنین اگر نگاهی به آثار و نوشته های دکتر اسلامی ندوشن بیندازیم، حساسیت ویژه ایشان نسبت به مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ایران و جهان را درمی یابیم. در این کتاب مقاله هایی چون سود و زیان نفت، قلمرو ریا در زمینه اجتماع و سیاست، بم بزرگ بم ناپیدا، از قصر تا سیاهچال، نشانه های شیب، از برج های نیویورک تا مدرسه بسلان، اگر صلح بیشتر از جنگ نیروزای شود، هشدار دیگر، دنیا به کدام سو روی دارد؟، پایان کار یک جبار و... فراهم آمده که شامل تحلیل های ایشان در زمینه های مختلف است. توجه و اندیشیدن پیرامون مسائل ایران و جهان از ویژگی های ممتاز کارهای ایشان است که نتیجه های خوبی را نیز در پی داشته، برای نمونه می توان به مقاله «کدام رویارویی؟» (در کتاب ایران و تنهایی اش) که مولف به بررسی و نقد نظریه برخورد تمدن ها پرداخته اشاره کرد و مهم تر اینکه دکتر اسلامی ندوشن را باید از نخستین اندیشمندان ایرانی به شمار آورد که به نظریه ساموئل هانتینگتون پاسخ داده و نقص های آن را با دقت بررسی کرده اند.

فهرست

 نفت و ایران
بم بزرگ، بم ناپیدا
جوانان، تاریخ و زبان
ملیت و قومیت
ایران و جهان، بازسازی تمدن ایرانی
ایران: دیروز، امروز، فردا
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دیروز امروز فردا

  • 0ریال

برچسب ها: محمدعلی اسلامی ندوشن, نقد ادبی, مقالات ادبی, مقالات تاریخی