كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
دیدی نو از دینی کهن

دیدی نو از دینی کهن

نویسنده: فرهنگ مهر
ناشر: جامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 258
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 3

کمیاب - کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

فلسفه زرتشت

اشو زرتشت به یک آفریننده و نگاهدارنده جهان باور داشت. آفریننده و نگاهدارنده ای که بر همه چیز دانا و توانا و در خور ستایش است. او در همه جا هست. او بی کران، جهان برونی، جهان درونی و اهورایی است. او کلی است و همه هستی ها از اوست. او دست اندر کار “هستی” است؛ او آغاز و انجامی ندارد.

آدمی که جزئی است، نمی تواند کلی (اهورامزدا) را ببیند و یا آن را به درستی تعریف کند. اهورامزدا را تنها از راه فروزه هایش می توان شناخت. او دهنده ی خوبی هاست و بدی در آستان او راه ندارد. او سازنده است و ویرانی نمی شناسد. او از هستی خود می دهد و پدید می آورد. او گوهر و دهنده خرد، راستی و داد، آرامش و مهر، نیروی برگزیده و شهریاری اهورایی، رسایی و فراگیری، جاودانی و بی مرگی است...

دین راه درست زیستن است و درست زیستن با نیک اندیشی آغاز می شود . گاتهای زرتشت نیک اندیشی ، نیک گفتاری و نیک کرداری را می آموزد . گاتها اندیشه های مینوی ، و زبان آن زبان اهورائی است . گاتها همچون اهورا مزدا دانایی و روشنایی بی کرانی است که تنها با چشم دل ، گوش وجدان ، و داوری خرد ، دیدنی ، شنیدنی و دریافتنی است .

رموز ، اشارات ، تشبیهات و تمثیلات گاتها ، زیبا سخنانی اندیشه زا هستند که توسن پندار را در آسمان راستی به جولان آورده و جویندگان نیکی و سازندگی را ، شادی و رسایی می بخشند . گاتها با اندیشه های کلان سروکار دارد . به خرد و ریز نمی پردازد . سلامت روان و بدن را با هم لازمۀ نیک زیستن می داند و آن گونه رفتاری را اندرز می دهد که به جان و تن زیان نرساند . خرد ، راستی ، بینش و مهر ، راهنمای مردمان ما برای شناسایی آن گونه رفتارها هستند .

گاتها از خرد و منش نیک (وهومن یا بهمن) ، از راستی و داد (اشا یا اردیبهشت) ، از توان سازنده و نیکو (خشترا یا شهریور) ، از آرامش و مهر فزاینده (سپنتا آرمئیتی یا اسفند) ، از خودشناسی و رسایی (هائوروتات یا خرداد) ، و از بیمرگی و جاودانگی (امرتات یا امرداد) ، و از هر آنچه والا فروزه های خدایی اند ، سخن می گوید .

گاتها از آزادی گزینش (اختیار) ، از هنجار انگیزه و شده (قانون علت و معلول) ، تازه شدن جهان (فرش کرت) که امید آدمی برای نیکو زیستن است ، آگاهی می دهد .گاتها پایه های دین راستین را می آموزد ؛ راه درست اندیشیدن و درست زیستن . آفرینندگی، دهندگی و سازندگی یک فراگرد پویا و در فروزه سپنتا مینیو همیشه با اهورامزدا بوده و هست. نظام هستی و پیشرفت بنابر قانون دگرگونی ناپذیر اشا پیوسته در جریان است. آدمی در تصویر (شبه اخلاقی) اهورامزدا پدید آمده و دارنده پرتوی از فروزه های اهورایی است و این امر آدمی را همکار اهورامزدا میکند تا با کاربردن آزادی خود، با بهره بری از خرد، بینش و کار کردن، طبق قانون اشا، جهان را پیشرفت داده، و خود به سر منزل شادی و روشنایی برسد...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دیدی نو از دینی کهن

  • ناشر: جامی
  • کد کتاب: 116179 - 113/3
  • موجودی: در انبار
  • 380,000ریال

برچسب ها: فرهنگ مهر, تاریخ ادیان ایرانی, زرتشت, فلسفه دین زرتشت, فلسفه دین, زرتشتیت, گاتها, ادیان ایرانی, زرتشتیت, کتاب دیدی نو از دینی کهن