کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
دیار ترکمن ؛ سفرنامه پسر اعتماد السلطنه

دیار ترکمن

نویسنده: عبدالله قره گزلو همدانی - حسین صمدی
ناشر: یاختی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 120
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1371 - دوره چاپ: 1 

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی

مروری بر کتاب 

سفرنامه پسر اعتمادالسلطنه

ترکمن صحرا سرزمین پهناوری است که معدودی رودخانه و کوه در آن خود نمایی و اندک آبی به دشت سرازیر می کند و همین مقدار، آنچنانی جانی به خاک پربرکت – اما به ظاهرا مرده اش – داده که از زمین های مرغوب کشاورزی و طلای سفیدش – پنبه – زبانزد همگان است ولی آنچه که بدآنجا جلوه خاصی می بخشد ترکمن است. انسان هایی زردگونه و چشم بادامی با متانت و صبر خاص صحرائیان. هرجا که بنگری نمایشگر حضور اوست، اوی هایی در اینجا و آنجا – که اینک دریغ، جای خود را به ساختمان های آجری می دهنده و در کنارشان گله و چوپان. صحرایی برای جولان اسب ترکمن، کشتزارانی برای تهیه قوت لایموت و ادامه حیات، سازندگی و تلاش در جای جای این سرزمین به چشم می خورد. اوقات فراغت ترکمن به ورزش می گذرد و هر از گاهی که جشن عروسی به پا شود آن گاه می توان نوای دوتار باغشی (=بخشی) را شنید که با سروده های مختومقلی، ملانفس و دیگر شاعران ترکمن راز هستی، عشق صحرایی و اندیشه انسان دوستی را ترنم می کنند.

سرزمین ترکمن تا چند سده پیش متعلق به ایران بوده و براثر بی لیاقتی سلاطین جور دوپاره شد و اقوامش نیز گرفتار سرنوشت خاک.به یک کلام، ترکمن صحرا زیستگاه انسان هایی است که همه رنج زمین و زمان را بر دوش کشیده و لعن تاریخ نویسان را نیز دهم.کمتر نوشته و نویسنده ای در گذشته – به ویژه در دوره قاجاریه – بوده که چهره منفی و نادرستی از ترکمن ها نساخته و آنها را قسی القلب و راهزن خطاب نکرده باشد، از جمله همین نویسنده کتاب حاضر، که خود یکی از سرکوبگران تاریخی آنها بود….

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دیار ترکمن ؛ سفرنامه پسر اعتماد السلطنه

  • کد کتاب: 41399 - 56/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: عبدالله قره گزلو همدانی, حسین صمدی, ترکمن صحرا, تاریخ اجتماعی ایران, قاجار