منو
سبد خرید

دگرگونی واژگان در زبان فارسی

دگرگونی واژگان در زبان فارسی
دگرگونی واژگان در زبان فارسی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 127306 - 112/8
  • وزن: 0.40kg
250,000 ریال

دگرگونی واژگان در زبان فارسی

نویسنده: جواد برومند سعید
ناشر: توس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 200
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ: 1

کیفیت : در حد نو 

 

مروری بر کتاب

واژه‌هایی که در این کتاب فراهم آمده از جنبه‌های مختلف تغییرات آوایی و معنایی است از کتاب «فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه». این کتاب افزون بر اطلاعاتی که درباره تصوف آغازین ایرانی دارد، وضع اجتماعی ایران و برخورد دین اسلام و زردشتی را در یک دوره معین به‌خوبی روشن می‌کند.

افزون بر آن از نظر واژگان زبان فارسی نیز دارای ویژگی‌های فراوانی است که بیشترین آنها در این کتاب فراهم آمده است و از آن می‌توان به این بهره‌ها دست یافت: در پاک‌سازی زبان فارسی و استفاده از واژه‌های فراموش‌شده، در تدوین یک واژه‌نامه مستند و جامع زبان فارسی، در بررسی و پژوهش آواشناسی زبان فارسی، بررسی در سیر تحول تاریخی واژگان زبان فارسی و زبان‌شناسی ایرانی، در تهیه واژه‌نامه تاریخی زبان فارسی.

برای سودمندی دو پیوست به کتاب افزوده شده است؛ نخست واژگان مربوط به موضوع کتاب، به عبارت دیگر واژگان خاصی که این کتاب در آن زمینه تدوین شده است؛ پیوست دوم از ترکیبات و اصطلاحات کم‌بسامد زبان فارسی یا ترکیبات این کتاب فراهم شده است.

امروز تقریباً بیشتر زبان­های زنده جهان واژه ­نامه کامل یا واژه نامه ریشه‌شناسی مدونی دارند که مورد استفاده اهل زبان و دانشجویان قرار می­گیرد، اما زبان فارسی متاسفانه تا این زمان واژه ­نامة کاملی که همه واژگان زبان فارسی را در بر داشته باشد، ندارد. هر چند گهگاهی در کتاب­ها و مجلات تلاش­هایی در بازشناسی و ریشه‌یابی مدونی برای زبان فارسی فراهم نشده است.

سعی ما در این دفتر بر آن است که گامی به سوی این هدف فرهنگی برداشته شود، از این روی تا آنجا که می­شد از همه متون زبان فارسی که در دسترس نویسنده بود، واژه­های دگرگون شده را فراهم نموده و برابر هم قرار داده‌ایم، امیدواریم که این دفتر بتواند راه­گشایی باشد برای تهیه و تدوین واژه‌نامه ریشه‌شناسی.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات