دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

دکتر مصدق و نطقهای تاریخی او ؛ گالینگور

دکتر مصدق و نطق های تاریخی او

نویسنده: حسین مکی
ناشر: جاویدان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 454
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1364 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : نو


مروری بر کتاب

در دوره پنجم و ششم تقنینیه

صحبت از جای پای اندیشه اخلاقی دکتر مصدق در نسل های پس از او و جای پای اندیشه سیاسی او در تاریخ ایران است. در توصیف اوست از زبان فردوسی که خردمند بود و بیدار و روش روان. و ادای دین به مردی است که زندگی را فدا کرد تا حقیقت ناب را از اسارت واقعیت آلوده نجات دهد.

در هر کجا و در هر زمان و و در هر اجتماع و در هر مکان وظیفهء هر ایرانی است در تلاش برای رهایی از زندان واقعیت زندگی در فضای حقیقت بی سرانجام، داستان مردی است که زندگی را فدا کرد تا به حقیقت بی سرانجام هویت بخشد. او به جنگ واقعیت رفت و به حقانیت مردم ایران هویت بخشید.

روایتی از فلسفه تاریخ و اندیشه تاریخی نقل می کنند که وقتی اکثریت جامعه برای درک حقیقت و خروج از واقعیت آماده نیست قیام یک یا چند نفر به نیت جهاندن آن ملت از مرحله ناپیموده تاریخی، اگر به شکست واقعیت نیانجامد به پیروزی حقیقت هم نخواهد رسید. مهمترین و پرسر و صدا ترین گامی که دکتر مصدق در جهت تثبیت شخصیت ممتاز اخلاقی خود در تاریخ پر ماجرای وطن ما و در جنگ حقیقت با واقعیتهای کمرشکن مسلط بر جامعه خود برداشت در دو داستان مخالفت او با سلطنت رضاخان سردار سپه در سال ١٣٠٤ شمسی و ماجرای نخست وزیری او و ملی شدن صنعت نفت خلاصه میشود.

در ماجرای نخست مصدق با آنکه از عاقبت مخالفت خود در مجلسی که مرکب از وکلای مرعوب از قدرت سردار سپه و یا مجذوب و امیدوار به الطاف او بود، به همان قولی که در جلسه مشورتی با مستوفی الممالک و مشیرالدوله و موتمن الملک به خاطر تردید و خودداری آنها در شرکت در جلسهء سرنوشت ساز تاریخی داده بود عمل کرد که آنجا گفته بود آقایان به توپچی یک عمر حقوق میدهند که یک روز توپ درکند.

دکتر مصدق با شناخت واقعیت مسلط بر جلسه و فضای بیرون از جلسه که از قبل با تبانی و توطئه طرفداران امپراطوری انگلیس و مزدوران بساط سردارسپه رئیس الوزرا تعبیه شده بود بدون لحظه ای تامل و تردید با مخالفت با سلطنت سردار سپه که به نتیجه ای جز بطلان مشروطیت و استقرار استبداد مطلقه نمیرسید به جنگ واقعیت رفت و بر سرنوشتی گرفتار شد که در تواریخ آن دوران مطالعه میشود.

اما در ماجرای دوم یا ماجرای ملی شدن صنعت نفت و نخست وزیری دکتر مصدق. دکتر مصدق در نقش شخصیت در تاریخ با تکیه بر دانش و بینش خود، در فضائی گام برمیداشت که اسطوره عبور رستم از هفت خوان الحلاک دیو و یا هفت مهلکه مبارزهء حقیقت رستمی با واقعیت الحاکی را از زبان فردوسی زنده میکند.داستان نخست وزیری و تلاش او در مبارزه برای تهیه و تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت و خلع ید از نفوذ و دخالت امپراطوری انگلیس است که با تمام قدرت در پشت شرکت نفت ایران و انگلیس یا در واقع بریتیش پترولیوم ایستاده بود. 

در این کتاب که نطقها و خطاب های یکی از مشهور ترین مردان عرصه سیاست کشور به کمک نویسنده کتاب جناب حسین مکی گردآوری گردیده، روح حقیقی دکتر مصدق بخوبی تجلی یافته، همیشه بزرگ است، همیشه وطنخواه و باغیرت است، همیشه در راه سعادت و نیکنامی و افتخارات ایران جان خود در کف گذاشته و حاضر برای قربانی شدن است.

نویسنده کتاب حاضر با جمع آوری این نطقها و نشر آنها خدمت بزرگی به میهن و آزادی کرده است، این نطقها نشان می دهند که دکتر مصدق همیشه یک شیوه داشته و آن مواجه شدن با خطر در راه ایران است، این نطقها شواهد عدلی هستند که این صفت را برای جناب آقای دکتر(مصدق) گواهی می دهند، لذا عمل آقای مکی در برانگیختن این شهود برای تضعیف ارتجاع و خیانت و تقویت آزادی و امانت بسیار مشکور است.مجموعه ای که اینک در برابر چشم خواننده قرار دارد نخست شرح مختصری از زندگی و سپس حاوی خطابه های مهم و افکار و عقاید و مشی سیاسی و نمونه علو فکر دکتر مصدق است.

این خطابه ها و نطقها مربوط بدوره پنجم و ششم تقنینیه است که برای جوانان معاصر و آینده سرمشق خطابه و رهبر فصاحت پارلمانی است. زمانه می گذرد، افراد معاصر از عرصه تنازع اجتماعی خارج می شوند و فرزندان فردا جای معاصرین را می گیرند، آن روز است که خطابه های دکتر مصدق بعنوان گرامی ترین یادگاری از دوره معاصر تلقی خواهد شد و ادوار بعد اعتراف خواهد کرد که: ((نام دکتر مصدق در تاریخ مشروطیت ایران همواره جاوید و قرین افتخار خواهد بود.))

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات