دکتر محمد مصدق در دادگاه تجدید نظر نظامی

دکتر محمد مصدق در دادگاه تجدید نظر نظامی

نویسنده: جلیل بزرگمهر
ناشر: شرکت سهامی انتشار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 606
اندازه کتاب: وزیری  - سال انتشار: 1365 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

دکتر مصدق یک روز قبل از صدور رأی داگاه بدوی، طی نامه ای به دادگاه سه وکیل برجسته را به عنوان وکلای خود برگزیده و اظهار داشت این اقدام برای آن است که چنانچه محکوم شود این وکلا کار فرجام خواهی و احیاناً دفاع از او در دادگاه تجدیدنظر را بر عهده گیرند. خود نیز پس از قرائت رأی دادگاه بدوی بلافاصله فرجام خواهی خویش را مطرح نمود.

با این وجود، دکتر مصدق برای آنکه مهلت تقاضای تجدیدنظر را از دست ندهد از سرهنگ بزرگمهر وکیل تسخیری خود خواست تا تقاضای تجدیدنظر در رأی صادره را اعلام نماید.

وکیل مذکور نیز طی نامه ای در 2 دی ماه 1332 به دادگاه تجدیدنظر تقاضای موکلش را به اطلاع مقامات مربوطه رساند. روز 3 دی ماه دکتر مصدق سرهنگ بزرگمهر را به عنوان وکیل خود در دادگاه تجدیدنظر نظامی معرفی کرد.

از دیگر سو 17 فروردین 1333 حسن صدر و علی شهید زاده طی نامه ای به دادگاه تجدیدنظر خواهان حضور در جلسات دادگاه شدند. دکتر مصدق نیز در همین روز طی نامه ای به رئیس دادگاه تجدیدنظر این تقاضا را مطرح نمود.

روز 19 فروردین سرلشکر جوادی رئیس دادگاه نظامی تجدیدنظر طی نامه ای به دکتر مصدق با استناد به قانون دادرسی و کیفر ارتش حضور وکلای دادگستری به عنوان وکیل مدافع در دادگاه نظامی را غیرقانونی دانست.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دکتر محمد مصدق در دادگاه تجدید نظر نظامی

  • 0ریال

برچسب ها: محمد مصدق, جلیل بزرگمهر, ملی شدن صنعت نفت, مصدق, تاریخ سیاسی ایران, نفت ایران, پهلوی, کتاب دکتر محمد مصدق در دادگاه تجدید نظر نظامی