کتاب دو مبارز جنبش مشروطه فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات ابن سینا

دو مبارز جنبش مشروطه

نویسنده: رحیم رئیس نیا - عبدالحسین ناهید
ناشر: ابن سینا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 323
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1349
دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی


مروری بر کتاب

ستارخان - شیخ محمد خیابانی

ستار در جوانی به جرگه لوطیان (جوانمردان، یا اهل فتوت) محله امیرخیز تبریز درآمد و در همین باب در حالی که به دفاع از حقوق طبقات زحمتکش بر می‌خاست با مأمورین محمدعلی شاه درافتاد و به ناچار از شهر گریخت و مدتی به عیاری مشغول شد، اما از ثروتمندان می‌گرفت و به فقرا می‌داد.

سپس با میانجیگری پاره‌ای از بزرگان به شهر آمد و به کار خرید و فروش اسب پرداخت او به درستی و امانتداری در تبریز شهرت داشت به همین دلیل مالکان حفاظت از اموال خود را به او می‌سپردند.او هیچ گاه درس نخواند و سواد خواندن و نوشتن نداشت، اما هوش آمیخته به شجاعتش و مهارت در فنون جنگی و اعتقادات مذهبی و وطن دوستی‌اش، او را «یگانه قهرمان آزادی ایران» نمود.

زندگی شیخ محمد خیابانی پس از پیروزی مشروطه در سال ۱۲۸۵ ش، با تأسیس انجمن ایالتی در تبریز، وارد مرحله تازه‌ای گردید و در جریان محاصره تبریز، در دفاع از شهر نقش مهمی ایفا کرد.در زمان خیابانی اوضاع ایران، به خاطر دخالت‌های بیگانگان از جمله روسیه، انگلیس و آلمان، آشفته بود.

پس از خلع محمدعلی شاه از سلطنت، خیابانی در سی سالگی به عنوان نماینده مردم تبریز راهی دوره دوم مجلس شورای ملی گردید. او به نمایندگی مجلس چهارم نیز انتخاب شد ولی هرگز نتوانست در آن مجلس شرکت کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دو مبارز جنبش مشروطه

  • ناشر: ابن سینا
  • کد کتاب: 73175 - 67/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: رحیم رئیس نیا, عبدالحسین ناهید, تاریخ مشروطه, تاریخ سیاسی ایران, ستارخان, شیخ محمد خیابانی, مشروطیت, قاجار, کتاب دو مبارز جنبش مشروطه