دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

دو سفرنامه از جنوب ایران

دو سفرنامه از جنوب ایران

نویسنده: سید علی آل داود
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 318
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1368 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : نو ؛ لبه جلد کتاب سائیدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب 

در سال های 1256 ه. ق - 1307 ه. ق

کتاب حاضر شامل دو سفرنامه است که اولی را یکی از دیوانیان عصر محمد شاه قاجار نوشته و طی آن توصیفات جغرافیایی دقیق و قابل استنادی را بیان داشته که حاکی از اطلاعات وسیعی است که نامبرده در دوران مأموریت خود کسب کرده است.  سفرنامه دوم اثر محمدحسن میرزا مهندس و علی‌خان مهندس است که هر دو از مهندسین عصر ناصری و از فارغ‌التحصیلان دارالفنون بوده‌اند. در مجموع این کتاب اثری جذاب و خواندنی و در عین حال مستند به مدارک و شواهد صحیح است. 

نویسنده سفرنامه یکی از دیوانیان عصر محمد شاه قاجار می‏باشد که به دستور وی روز 27 جمادی الاول سنه 1256 هجری قمری از اصفهان به سمت شیراز حرکت کرده و از آنجا راه بوشهر را در پیش گرفته،و از بوشهر به گناوه و عسلویه و بندر دیلم و نواحی دشتی و دشتستان رفته سفر خود را در بندر شیوء به پایان می‏برد.مسافرت وی حدود یک سال‏ طول کشیده است.

او در این سفر وقایع روزانه مسافرت خود را ثبت کرده و به هر جا که رسیده وضع جغرافیایی و وضعیت‏ راه‏های آن‏جا را دقیقا مورد بررسی قرار داده و چون از فن‏ نقشه‏ برداری مطلع بوده،از شهرهای بزرگ نیز نقشه‏ هایی تهیه‏ کرده است.

از جمله ویژگی‏ هایی که آقای سید علی آل داود، مصحح کتاب،برای سفرنامه جنوب‏ ایران قائل است عبارتند از اینکه توصیفات جغرافیایی نویسنده‏ دقیق و حتی امروزه نیز قابل استناد می‏باشد و اینکه نویسنده‏ علاوه بر وضعیت شهرها و راهها،به شرح کوه های مهم، رودها و منازل بین راه و کاروانسراها نیز پرداخته است و در هر محله را با وسایل و مدارکی که در اختیار داشته احتساب‏ کرده و با آمار و ارقام نشان داده است،به گونه‏ ای که می‏توان...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات