دو حرکت در تاریخ ؛ سه جلدی

دو حرکت در تاریخ

نویسنده: محمدحسن زورق
ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1114
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

این اثر یک فلسفه و تحلیل تاریخ است موضوع کتاب حاضر، جستاری تاریخی در بررسی تحولات جهان اسلام و سیر اندیشه‌های دانشمندان اسلامی قرن‌های اول هجری است و اصول و مبانی نظری دین اسلام و نیز تحولات تاریخی مسلمانان از جنبه‌های سیاسی و جغرافیایی را بررسی می‌کند.این اثر یک فلسفه و تحلیل تاریخ است.

کتاب با مبحثی درباره فلسفه تاریخ و پژوهش‌های تاریخی آغاز می‌شود و با تشریح مبانی نظری دین اسلام و تأثیرات آن‌ها بر جریان‌های تاریخی ـ اجتماعی ادامه می‌یابد.

نگارنده، سپس دستاوردهای مهم مسلمانان و توسعه و پیشرفت‌های آنان و نیز نهضت‌های گوناگون اسلامی را شرح می‌دهد و وقایع اصلی و هویت‌ساز مسلمانان را تحلیل و بررسی می‌کند. کتاب با هدف آشنایی با تاریخ تحلیلی اسلام در قرون اولیه تدوین شده است.

جلد اول : مبانی : در آن مباحثی درباره «هوشیاری تاریخی»، «سرشت انسان»، «نبوت»، «امامت»، «لحظه شکل‌گیری تحولات تاریخی صدر اسلام»، «دو استراتژی پیامبر اکرم (ص) برای تثبیت قرآن در تاریخ» و «تأسیس جامعه جهانی طراز قرآن» بیان شده است.
جلد دوم : قرون میانی : مسائل مربوط به تحولات قرون میانی از «جنگ‌های صلیبی»، «حمله مغول»، «رنسانس» و «تحولات اروپای غربی» در آن مطرح شده است.
جلد سوم : بیداری جهانی : در این جلد از «انقلاب صنعتی و انقلاب‌های اجتماعی بزرگ» همانند انقلاب انگلستان، آمریکا، فرانسه، روسیه و چین و در نهایت انقلاب اسلامی ایران، بحث‌هایی به میان آمده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دو حرکت در تاریخ ؛ سه جلدی

  • 275,000ریال

برچسب ها: محمدحسن زورق, جامعه شناسی اسلام, فلسفه تاریخ, تاریخ اسلام, فلسفه اسلامی, کتاب دو حرکت در تاریخ