کتاب دومین انقلاب روسیه پراسترویکا  فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای جهان انتشارات آبی

دومین انقلاب روسیه پراسترویکا 

نویسنده: میخائیل گورباچوف
مترجم: عبدالرحمن صدریه
ناشر: آبی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 366
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1368 - دوره چاپ: 5

کمیاب  - کیفیت : درحد نو ~ نو


مروری بر کتاب

پرواسترویکا نه یک رساله علمی است و نه یک نوشته تبلیغاتی، گرچه نظرات، نتیجه گیری ها و تحلیل هایی را که خواننده در آن می یابد، طبیعتاً برارزش هایی مشخص و مبتدایی ایده ئولوژی اتکا دارند. این کتاب بیشتر مجموعه ای است از افکار و بازتابهای در باره پراسترویکا، در باره مسائلی که با آنها درگیریم و گسترده تغییرات این مسائل درطول زمان، درباره جهانی که در آن زندگی می کنیم، پیچیدگی های مسائل این جهان و مسئولیت ها که از آن ناشی می شود، و بی دلیل بودن آنها.

دومین انقلاب روسیه یا پراسترویکا نام کتابی است که گورباچف آن را در نوامبر 1987 منتشر کرد. محتوای کتاب نه تنها بیانگر نظرات رهبری آن روز اتحاد جماهیر شوروی در مسایل سیاست خارجی و داخلی کشور است بلکه در این کتاب مسایل جهانی به ویژه مسئله دو ابرقدرت، ارتباط دو بلوک شرق و غرب و ارتباط دو جهان کاپیتالیست و سوسیالیست با جهان سوم نیز به تفصیل بررسی شده است.راسترویکا اصطلاحی به زبان روسی است که گورباچف برای نظریه خود درباره نوسازی جامعه، تجدید تفکر، گزینش راه و روشی نو با مفهومی بسیار گسترده به کار می برد.

کتاب از آن جهت دارای اهمیت است که در دهه ۱۹۸۰ آثار فروپاشی شوروی ظاهر شد و بالاخره در ۱۹۹۱ این کشور رسماً منحل شد و به دنبال آن کشورهای دیگر بلوک شرق دچار اضمحلال شدند و یکی پس از دیگری راه پیوستن به غرب را در پیش گرفتند.کتاب دومین انقلاب روسیه یا پراسترویکا دارای دو قسمت اصلی است. قسمت اول تحت عنوان پراسترویکا دارای دو فصل است که در آن به تعاریف و سابقه موضوع پرداخته می شود. نویسنده در قسمت دوم که شامل هفت فصل است زیر عنوان تفکر تازه و جهان، نگاهی همه جانبه به جهان دارد و بر لزوم بازسازی فکری جامعه روسیه تاکید می کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دومین انقلاب روسیه پراسترویکا

  • ناشر: آبی
  • کد کتاب: 85294 - 23/1
  • موجودی: در انبار
  • 200,000ریال
  • 220,000ریال

برچسب ها: میخائیل گورباچف, عبدالرحمن صدریه, تاریخ شوروی, روسیه, مارکسیسم, شوروی, کتاب دومین انقلاب روسیه پراسترویکا