منو
سبد خرید

دولت های ایران ؛ از آغاز مشروطیت تا اولتیماتوم

دولت های ایران ؛ از آغاز مشروطیت تا اولتیماتوم
درحال حاضر موجود نمی باشد
دولت های ایران ؛ از آغاز مشروطیت تا اولتیماتوم
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 107950 - 102/4
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 135
0 ریال

 دولت های ایران 

نویسنده: عبدالحسین نوایی
ناشر: بابک
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 380
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1355 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : درحد نو
 

مروری بر کتاب 

مصور -  از آغاز مشروطیت تا اولتیماتوم

این کتاب در حقیقت مجموعه مقالاتی است که در سال های 1327 و 1328 در مجله اطلاعات ماهیانه چاپ شده و آن چنان که از نامش پیداست متضمن وقایعی است که در خلال سالهای 1324 تا 1330 ه. ق در ایران اتفاق افتاده است.به عبارت دیگر وقایعی که در دوران مجلس اول و استبداد صغیر و مجلس دوم صورت گرفته است.

وقايعى كه در دوران مجلس اول و استبداد صغير و مجلس دوم صورت گرفته است در كتاب حاضر مشاهده مى‌شود.در اين سال‌ها كه مى‌توان آن را دوران مشروطيت ناب ناميد، شور و شوق مردم به مشروطيت و حريت وصف ناكردنى بود. انتخابات مجلس اول و دوم كه در وضعى خاص صورت گرفت، گواه اين مطلب است. مشروطيت را پس از قرن‌ها حكومت استبدادى و ساليان دراز حكومت منحوس قاجارى مردم در حقيقت از دهان شيرگرفتند و مجلس اول منتخب مردمى استبداد زده بود كه يكباره به آزادى رسيده و زنجير استبداد را درهم شكسته بودند.

مجلس دوم هم مجلسى بود كه پس از بمباران مجلس اول و دوران استبداد صغير بر اثر كوشش مجاهدان تبريز، گيلان و اصفهان افتتاح گرديد و اين مجلس را هم ايرانيان آزادى طلب از دهان توپ گرفته بودند؛ اما هر دو مجلس منحل گرديد. اولى را محمدعلى شاه مستبد بدن‌ها به خاطر حمايت از عناصر داخلى و خارجى به توپ بست و دومى را ابوالقاسم خان ناصرالملك كينه توز به خاطر كينه‌ايى كه از دموكرات‌ها در دل داشت، به زور در قفل و زنجير كشيد و وكلا را از مجلس بيرون كرد. ولى تاريخ گواه صادقى است، نام نيك وكلاى آزادى خواه مجلس اول كه در برابر محمدعلى شاه ايستادند و با كوشش و تلاش و حتى با خون خود از مشروطيت حمايت و حراست كردند، در تاريخ ايران زنده و پايدار است. همچنين نام بزرگ مردانى كه به عنوان وكلاى ملت در مجلس دوم در برابر روسيه تزارى سينه سپر كردند و از سر نيزه سالدات روسى نهراسيدند و براى حفظ شرف ملى و آزادى و استقلال كشور خود اولتيماتوم دولت تزار نيكلاى دوم را رد كردند. در مقابل نام محمدعلى شاه همواره با لعن و نفرين همراه است و نام ناصرالملك با نفرت و بيزارى.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات