منو
سبد خرید

دولت مانا

دولت مانا
دولت مانا
درحال حاضر موجود نمی باشد
دولت مانا
دولت مانا
دولت مانا
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 111599 - 74/1
  • وزن: 0.41kg
  • UPC: 20
0 ریال

دولت مانا

نویسنده: سولماز قاشقای
مترجم: پرویز شاهمرسی
ناشر: ققنوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 136
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

تمدن‌های گمشده یا جوامع باستانی کم‌تر شناخته‌شده، عرصه شورانگیزی‌اند که همواره توجه و رغبت آدمیان را به خود معطوف می‌کنند. در این میان این پرسش‌ها خود را نمایان می‌سازند که این تمدن‌ها چه تفاوت و تشابهی با تمدن‌های کنونی داشته‌اند؟ انسان‌های آن دوران از نظر دینی و فرهنگی بر چه باورها و رفتارهایی بوده‌اند؟ این تمدن‌ها چه تأثیراتی در تمدن‌های بزرگ بعدی و حتی در ادیان و احتمالاً کتب مقدس گذاشته‌اند؟ کتاب حاضر به بررسی فراز و فرود دولتی می‌پردازد که حلقه واسط میان اتحادیه اقوام باستان و امپراتوری‌های بعدی است. آنچه این کتاب به عنوان هدف در پیش گرفته، ارائه منظری مختصر ولی کافی از این دولت باستانی است. نویسنده برای انجام دادنِ این کار با مهارت تمام، بررسی یافته‌های باستان‌شناختی را با تحلیل تاریخی همراه ساخته است.

دیگر این که مناطق شمال باختری ایران و بویژه نواحی پیرامون دریاچه ارومیه ، مهد تمدن‌های باستان و میدان کشمکش‌های بسیار مهم فرهنگی و سیاسی واجتماعی بوده است . دولت‌های نیرومند و قهاری چون آشور ، اورارتو و ماد هر کدام در اندیشه دست‌یافتن به این نواحی بوده‌اند و این خود از اهمیت فراوان این ناحیه حکایت دارد .

نویسنده کتاب خانم سولماز میرتقی قیزی قاشقای یکی از باستان‌شناسان برجسته‌ای است که سابقه همکاری با باستان‌شناسان معروفی چون ایگور دیاکونف مؤلف کتاب ارزشمند « تاریخ ماد » دارد . در منابع علمی مربوط به شرق باستان ، تاریخ سیاسی و به ویژه اقتصادی اهالی ساکن سرزمین‌های پیوسته به دریاچه ارومیه در اوایل هزاره نخست پیش از میلاد ، بسیار ضعیف ارائه شده است .

اگر چه منابع مکتوبی وجود دارند که درباره روابط متقابل و منظم میان همسایگان در اوایل هزاره نخست پیش از میلاد ، اطلاعاتی ارائه می‌کنند ولی بخش‌های حوزه ارومیه از کانون این پژوهش‌ها برکنار مانده‌اند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات