دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

دولت شهر سوسیالیستی

دولت شهر سوسیالیستی

نویسنده: کلودیو کتس , گری ریمر , ویلیام آدامز
مترجم :  اکبر افسری

ناشر: هرمس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 113
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مارکس را باید یکی از الهام‌بخش‌ترین فیلسوفان معاصر محسوب کرد. کتاب مورد استفاده‌ی علاقه‌مندان به فلسفه‌ی مارکس است.کتاب حاضر مشتمل بر سه مقاله است که به سه موضوع متفاوت اختصاص دارد. مقاله نخست دولت شهر سوسیالیست از کلودیو گاتز در سال 1994 در نشریه Review of Politio به رشته تحریر درآمده است .انگیزه نگارش این مقاله پاسخ به این سوال اساسی است که سوسیالیسم مارکس چه دینی به یونان باستان دارد؟

در مقاله دوم مبحث تسامح و تساهل و گفت و گو از دیدگاه اراسموس  و بدن مطرح می شود .اراسموس مفهومی سنتی از گفت و گو را عنوان می کند که در آن طرف های گفت و شنود در تلاش مشترکی برای یافتن حقیقت شرکت دارند . وی معتقد است برای کشف حقیقت طرف های گفت و شنود باید در چون و چرای دیدگاه های دیگران و همچنین دیدگاه های خود آزاد باشند .در مقابل بدن در گفت و شنود خود، گفت و گوهای فرض هفت دین مختلف با یکدیگر را مطرح می سازد و در مقاله سوم با عنوان زیباشناسی: آزادسازی احساس از ویلیام آدامز عمدتا مقوله زیباشناسی از نگاه مارکسیستی بررسی شده است .

انگیزه نگارش این مقاله حاضر پاسخ به این سوال اساسی است که سوسیالیسم مارکس چه دینی به عهد یونان باستان دارد؟ این رای که مطالعات مارکس در مورد یونان عهد باستان دیدگاه لازم را برای روشن کردن ویژگی ممیزه برداشت او از حکومت مدنی سوسیالیستی، فراهم می‌آورد، شالوده این سوال است. در این بحث، تفسیری رایج از رابطه بین عهد باستان و سوسیالیسم در آثار مارکس، یعنی این تفسیر که بینش سوسیالیستی مارکس مأخوذ از استنباط ارسطو از رابطه بین ضرورت و اوقات فراغت است، به چالش گرفته می‌شود. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات