دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

دوره تاریخ غرب باستان ؛ چهار جلدی

دوره تاریخ غرب باستان ؛ چهار جلدی
دوره تاریخ غرب باستان ؛ چهار جلدی
دوره تاریخ غرب باستان ؛ چهار جلدی
دوره تاریخ غرب باستان ؛ چهار جلدی
درحال حاضر موجود نمی باشد
دوره تاریخ غرب باستان ؛ چهار جلدی
دوره تاریخ غرب باستان ؛ چهار جلدی
دوره تاریخ غرب باستان ؛ چهار جلدی
دوره تاریخ غرب باستان ؛ چهار جلدی
دوره تاریخ غرب باستان ؛ چهار جلدی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 138655 - 207/3
  • وزن: 1.00kg
0 ریال

دوره تاریخ غرب باستان

نویسنده: شهریار زرشناس
ناشر: تسنیم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 542
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

نویسنده معتقد است که ما در محورهای مختلفی مورد تهاجم فرهنگی قرار گرفته ایم که یک محور مهم و تاثیرگذار آن محور اندیشه های نظری و تئوریک است که متاسفانه توجه جدی هم به آن نشده است. این کتاب ها با این انگیزه نوشته شده تا پاسخی به این تهاجم پیوسته باشد. 

این یک واقعیت انکارناپذیر است که ما امروز در متن یک تهاجم فرهنگی و جنگ نرم گسترده و تمام عیار علیه انقلاب اسلامی و نظام ولایت فقیه قرار داریم. این شبیخون فرهنگی توسط دشمن مستکبر علیه هویت دینی و انقلابی مردم و مسئولین نظام اسلامی تدارک و سازماندهی شده است. ویژگی اصلی این اثر زاویه نگاه دینی ـ انقلابی آن است. همین زاویه نگاه متعهدانه اسلامی ـ انقلابی است که این دوره آثار را فراتر از مشهورات مدرنیستی قرار می‌دهد و نگاه و رویکرد نوین و متفاوت و روشنگرانه به ذات تاریخ غرب و سیر تطور آن به خواننده ارائه می‌دهد.

مجلد دوم این مجموعه «فراز و فرود یونان کلاسیک» دارای سرفصل‌هایی نظیر «سرگذشت آتن و اسپارت در سده پنجم پیش از میلاد»، «اقتصاد، فرهنگ، ادبیات در آتن دوران کلاسیک» و «یونان در پایان راه» است. مجلد سوم این مجموعه «دوران هلنیسم؛ یونانی مآبی» است. این اثر نیز شامل برآمدن مقدونیه، اسکندر و هلنیسم و یونانی مآبی پس از اسکندر است. اگر از منظر حکمت معنوی تاریخ بنگریم، تاریخ غرب تاریخ تحقق و بسط صور مختلف ولایت طاغوت است. تارخی غرب با نسیان و انکار عهد الهی است که محقق می‌شود و در همین جهت بسط می‌یابد. کور یونانی مآبی (هلنیسم) اولین ظهور و تحقق این میل به بسط و سلطه گری و به بردگی گرفتن مدمان است که در ذات غرب نهفته است و با کور هلنیسم اولین صورت آن فعلیت می‌یابد.

آخرین مجلد این مجموعه «روم باستان» شامل فصول «اتروسک‌ها، این قوم ناشناخته»، «جمهوری روم» و «امپراتوری روم و پایان غرب باستان» است. به اعتقاد نویسنده این کتاب جمهوری روم که در سال 509 قبل از میلاد متولد شد تجسم ظهور تاریخ غرب در دشت لاتیوم و در ایتالیا بود. با غلبه روم، صورت تاریخ غرب باستان بر ماده تاریخ شرق (که در ایتالیای باستان، تمدن اتروسکی یکی از نمایندگان اصلی آن بود) حمل شد. تمدن اسطوره‌ای اتروسکی ، ماده‌ای برای تاریخ غرب باستان شد و بدینسان جمهوری روم به عنوان نماینده و تجسم روح غرب باستان»، با سیطره بر اتروسک و دیگر نمایندگان میراث تاریخ شرقی و اسطوره‌ای، حلقه تاریخ‌ از بسط تاریخ غرب کاسموسانتریک را آغاز کرد....

شهریار زرشناس (متولد ۱۳۴۴) از نویسندگان ماهنامۀ سوره در دوران سردبیری شهید آوینی بوده است. او مدتی نیز ماهنامه‌ای فکری تحت عنوان «مشرق» را منتشر می‌کرد. در تاریخ فلسفه و روانشناسی در خارج از کشور تحصیل کرده و تاکنون بیش از بیست اثر مکتوب از او به چاپ رسیده‌است. همچنین نویسندۀ کتاب‌هایی چون «اشاراتی دربارۀ لیبرالیسم در ایران»، «توسعه»، «جامعۀ مدنی»، «سرمایه‌سالاری»، «نیمۀ پنهان آمریکا»، «مبانی نظری غرب مدرن»، «واژه‌نامۀ فرهنگی، سیاسی»، «نگاهی کوتاه به تاریخچۀ روشنفکری در ایران (دو مجلد)» و «نیهیلیسم» است.

وی عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است و از سال ۷۱ در دانشگاه‌های مختلف مشغول به تدریس است. وی تاکنون ۲۲ عنوان کتاب و بیش از ۱۰۰ عنوان مقاله در موضوعات مختلف فلسفی، تاریخی، سیاسی، ادبیات و روانشناسی تالیف کرده است. وی تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد در رشته فلسفه به پایان رسانده است. او مقطع دکترا را در رشته روانشناسی در کشور کرواسی ادامه داد، اما به دلیل عدم پذیرش موضوع پیشنهادی پایان‌نامه از پایان تحصیل بازمانده است.

زرشناس در حوزۀ ادبیات نیز ورودهایی داشته است که نمونۀ آن جستارهایی در ادبیات داستانی و مکاتب ادبی و برگزاری سلسله‌نشست‌هایی با موضوع نقد ادبی بوده است. در این حوزه نیز مانند دیگر حوزه‌ها رویکردی متفاوت و منحصر به خودش داشته است؛ یعنی با مبانی فلسفی و غرب‌شناختی خود به نقد و تحلیل مفاهیم موجود در ادبیات مدرن پرداخته است. 

فهرست

جلد اول: یونان، از روزگاران کهن تا قرن 6 قبل از میلاد
جلد دوم: فراز و فرود یونان کلاسیک
جلد سوم: دوران هلنیسم( یونانی مآبی)
جلد چهارم: روم باستان

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات