کتاب دوره آثار فلوطین ؛ دو جلدی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب جامعه شناسی ، تاریخ اجتماعی انتشارات خوارزمی

فلوطین

مترجم: محمدحسن لطفی
ناشر: خوارزمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1127
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

«فلوطین آخرین فیلسوف بزرگ یونانی است که به دفاع از حق حاکمیت خرد به‌عنوان ابزار فلسفه و کلید حقیقت برخاسته و فلسفه‌ی تازه و بزرگی را بنیان نهاده است که از حیث جهانگیری و اثربخشی همه‌ی فلسفه‌های پیشین به‌ جز فلسفه‌ی ارسطو را تحت‌الشعاع خود قرار داده و به موازات فلسفه‌ی ارسطو در فلسفه‌ی مسیحی و اسلامی تاثیر بخشیده است... نوشته‌های فلوطین را که جمعا پنجاه‌ و چهار رساله است، شاگردش فرفوریوس گرد آورده و در شش دسته‌ی نه‌تایی مرتب ساخته و هر دسته را یک انئاد نامیده است و ازاین‌رو نوشته‌های فلوطین انئادهای فلوطین خوانده می‌شود.

فلوطین آخرین فیلسوف وفادار به سُنن فلسفه یونانی است که در سال ۲۰۴ یا ۲۰۵ میلادی، ظاهرا در یکی از شهرهای مصر به دنیا آمده است.او در بیست و هشت سالگی به محضر درس یکی از فیلسوفانِ بزرگ اسکندرانی رفت و یازده سال نزد او به آموختن حکمت و فلسفه مشغول بود. سی و نه ساله بود که شوق آگاهی از حکمت ایرانی و هندی او را واداشت که همراه سپاهیان امپراتور روم، رنج سفر را بر خود هموار سازد.در بین راه، امپراتور کشته شد و فلوطین هم از راه انطاکیه به رُم رفت و در آنجا به تدرس و تعلیم فلسفه پرداخت.

او تمایلی به نوشتن افکار خود نداشت؛ ولی چهل و نه ساله بود که بنا به خواهش شاگردانش به نگارش پرداخت. تعالیم خود را در پنجاه و چهار ساله نگاشت. یکی از شاگردانش آنها را در شش دسته نه تایی مدون نمود و هر دسته را یک «انئاد» نامید که به معنای نه گانه است. برای همین نوشته های فلوطین به انئاد فلوطین (تاسوعاتِ فلوطین) معروف است.

فهرست

 جلد اول:
انئادهای اول تا چهارم

جلد دوم :
انئادهای پنجم و ششم
زندگانی فلوطین و فرفوریوس

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دوره آثار فلوطین ؛ دو جلدی

  • ناشر: خوارزمی
  • کد کتاب: 82744 - 109/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: فلوطین, فرفوریوس, محمدحسن لطفی, فلسفه یونان, افلاطون, نو افلاطونیان, تاریخ فلسفه, فلسفه غرب, فلسفه اجتماعی, کتاب دوره آثار فلوطین