دوره آثار جلیل ضیاء پور ؛ هفت جلدی

دوره آثار جلیل ضیاء پور 

نویسنده: جلیل ضیاء پور
ناشر: وزارت فرهنگ و هنر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 2000
اندازه کتاب: رحلی گالینگور - سال انتشار:  1356 ~ 1347  - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب 

مصور - گلاسه

 همه ی عکس های این کتاب توسط آقای مرتضی رسنکی عکاس موزه ی ایران باستان تهیه و از روی مدارک استنتاج شده است.

جلیل ضیاءپور (۵ اردیبهشت ۱۲۹۹–۳۰ آذر ۱۳۷۸) نقاش، استاد دانشگاه، پژوهشگر و مؤلف ایرانی بود که از او به عنوان «پدر نقاشی مدرن ایران» یاد می‌شود. او جدا از آن که نقاشی پیشرو و پرچمدار نهضت نوگرایی بوده‌است، فعالیت‌های پژوهشی گسترده‌ای را نیز در زمینه مردم‌شناسی، بررسی و شناخت زبان، فرهنگ عامه، پوشاک و نقش‌های زینتی مناطق گوناگون ایران داشته‌است که نتایج آنها به عنوان کتاب مرجع این رشته از علوم هم اینک در دانشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضیاءپور در طول فعالیت هنری و فرهنگی خود، به ایراد بیش از ۸۵ سخنرانی، ارائه بیش از ۷۰ مقاله فرهنگی و هنری، تألیف ۲۸ جلد کتاب در زمینه‌های پوشاک ایرانیان، هنر، تاریخ و همچنین خلق نزدیک به ۴۰ اثر نقاشی و دو مجسمه پرداخته‌است.

در سال ۱۳۲۷ پس از اولین بازگشت او به ایران، نقاشان آکادمی از جمله: جواد حمیدی، حسین کاظمی و... گرد هم می‌آیند و فعالیت جدی نقاشی معاصر ایران شکل می‌گیرد. در سال ۱۳۲۸، ضیاءپور با هم‌فکرانش به پایه‌گذاری انجمن هنری «خروس جنگی» که مجمعی پیشرو در زمینه طرح عرصه‌های هنر نو خاصه ادبیات، تئاتر، موسیقی و نقاشی بود و نیز چاپ مجله‌ای با همین نام اقدام کرد و در همین سال نظریه‌اش را در مورد هنر تجسمی (نقاشی) به نام «لغو نظریه‌های مکاتب گذشته و معاصر - از پریمیتیو تا سوررئالیسم-» عرضه نمود. وی در طول فعالیت هنری خود به عنوان نقاش، همواره به عنوان سردمدار نوگرایی و اشاعه دهندهٔ هنر مدرن مطرح بوده و آغازکنندهٔ نقد هنری در ایران است.

آثار جلیل ضیاءپور به دلیل دارا بودن مضامین اصیل ایرانی، ساده‌سازی در فیگورها، پایبندی به سطوح سنتی به همراه خطوط هندسی کوبیسم، آگاهی بر ترکیب بندی و بطور کلی شیوه خاص نقاشی معروف است. سفر تحقیقی وی به کویر و نواحی مختلف ایران برای کاوشهای مردم شناختی، توجه او را به زندگی ایلیاتی جلب کرد. او نوع رفتار، آداب و رسوم، پوشاک و زیورآلات آنان را درخور توجه دید و در آثار خود از این منابع سود جست و به سبب گرایش تحقیقی اش در زندگی روستاییان، مضامین ایلیاتی به گونه‌ای تمثیلی در آثار او ظاهر شد.روشنگری‌های ژورنالیستی، تحقیقات ایران‌شناسی و فعالیتهای فرهنگی و آموزشی وقت کمتری برای او به جا گذاشت که بتواند به خلق آثار بیشتری بپردازد.

فهرست

نقوش زینتی در ایران زمین ؛ از کهن ترین زمان ها تا دوره مادها
پوشاک هخامنشی‌ها و مادی‌ها بر مبنای نقوش تخت جمشید
زیورهای زنان ایران ؛ از دیر باز تا کنون
پوشاک زنان ایران ؛ از کهن ترین زمان ها تا آغاز سلطنت پهلوی
پوشاک ایل‌ها، چادرنشینان و روستاییان ایران
پوشاک ایرانیان ؛ از چهارده قرن پیش
آشنایی با رنگ آمیزی در آثار هنری از کهنترین زمان تا دوره صفویه

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دوره آثار جلیل ضیاء پور ؛ هفت جلدی

  • 70,000,000ریال

برچسب ها: جلیل ضیاء پور, تاریخ اجتماعی ایران, تاریخ پوشاک ایران, تاریخ تمدن ایران, تاریخ ایران باستان, تاریخ هنر ایران, آثار باستانی ایران, کتاب دوره آثار جلیل ضیاء پور