دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

دوبلینی ها

دوبلینی ها

نویسنده: جیمز جویس
مترجم: سولماز واحدی کیا
ناشر: کوله پشتی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 263
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

مجموعه 15 داستان کوتاه

جویس با این داستانهای کوتاه، که به هنگام اقامت در شهر تریست نوشته است، شهرتی به دست آورد. نویسنده چند نمونه از مردم شهر دوبلین را در این کتاب معرفی و برخی از جنبه‎های قراردادی طبیعت انسانی را به آنها نسبت می‎دهد. موضع ادبی جویس آشکارا واقع گرایانه است.

لکن این واقع گرایی روان شناختی، عینی بودن خود را از بررسی دقیق دنیای درون انسان حاصل می‎کند. علاوه بر این جویس در این کتاب، خود را یکی از عمیق‎ترین ناظران زندگی بورژواهای عصر خود معرفی می‎کند. بعضی از داستانهای وی، چاره ‎ناپذیری دردآور فضای پرتشویشی را نمایان می‎سازد که جامعه‎ی ایرلندی در آن می‎زیسته است. درتمام آثار این نویسنده، با وجود نقاب طنز و شکاکیت، برخی از جنبه‎های دردناک خاص ایرلندیها به طرزنمایانی نشان داده شده است. لکن در کتاب دوبلینیها است که این تلخکامی پنهان، با صداقت بیشتری بیان شده است.

این موضوع به ویژه در داستان «مطابقت ها» کاملاً هویداست؛ و آن شرح حال کارمند تنبل و بی‌کاره ای است که غرق در قرض است و همواره در یک قدمی اخراج از اداره به سر می‎برد؛ ولی عیاشی و خوش باشی در نظرش همه‎ی بدبختیها را جبران می‎کند. داستان با بازگشت این شخص به کانون خانواده‎اش پایان می‎پذیرد:
او برای فراموش کردن درد و رنج خویش، کودکانش را– در زمانی مادرشان به کلیسا رفته است- کتک می‎زند. سطور پایانی داستان با آهنگ ضربه‎های کتک هم‌وزن می‎شود و این شیوه‎ای است که جویس در آثار بعدی خود نیز از آن استفاده می‎کند.

در داستان «مردگان»، که آخرین داستان کتاب است، سخن از نوعی کنش و شهود روان شناختی بسیار ظریف در میان است؛ به این معنی که نویسنده در اندرون پریشان زنی فرو می‎رود و در اثنای اظهار میل بی‌تابانه‎ی شوهرش، به یاد مردی افتاده است که او را دوست می‎داشته و به تازگی از دنیا رفته است. این مرد مرده مانع از آن است که زن به میل شوهرش پاسخ دهد، زیرا تنها مردی است که هر گونه حسادت به او بیهوده است و هیچ کاری بر ضد او نمی‌توان کرد. سایر داستانهای کتاب سرشار از روایح دریایی دوبلین است؛ «دوبلین عزیر و کثیفی» که جویس آن همه دوست داشت.

فهرست

خواهرها: کشیش فلین می‌میرد و پسر جوان که همراه با خانواده‌اش برای مراسم ختم او آمده‌اند یاد خاطرات و کارهای کشیش می‌افتد...
برخورد: یک بچه از مدرسه بیرون می‌ورد...
عربی: پسری عاشق دختری در محله‌شان می‌شود، او به بازار عربی می‌رود تا برای دختر هدیه‌ای بخرد...
اولین: دختری خانواده‌اش را ترک می‌کند تا همراهی با ملوانی برود...
همتایان:
پس از مسابقه: مردی با دوست و همدرسه‌ای قدیمی خود روبرو می‌شود...
دو زن‌نواز: دو مرد زنی را دنبال می‌کنند تا با او طرح دوستی بریزند...
ابری کوچک: مردی همراه با دوست قدیمی‌اش مشغول خوردن ناهار است و به یاد آرزوهایی که داشته بود..
یک روز در ستاد انتخابات: کارکنان یک ستاد انتخاباتی دور هم جمع شده‌اند و از پارنل از رهبران مبارزات ایرلند یاد می‌کننند...
گل
پانسیون
یک حادثهٔ دردناک
مردگان

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
برچسب ها: کتاب دوبلینی ها

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات