منو
سبد خرید

دوازده رخ

دوازده رخ
درحال حاضر موجود نمی باشد
دوازده رخ
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 85036 - 112/3
  • وزن: 0.20kg
  • UPC: 38
0 ریال

دوازده رخ

نویسنده: هوشنگ گلشیری
ناشر: نیلوفر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 90

اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ : 1

 کمیاب  - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

فيلم‌نامة دوازده رخ اولين تجربة هوشنگ گلشيري در گسترة سينما نيست. پيش از اين دو داستان گلشيري به نام‌هاي شازده احتجاب و معصوم اول ( سايه‌هاي بلند باد) با مشارکت خود او و بهمن فرمان‌آرا به صورت فيلم‌نامه در آمده‌اند و فرمان‌آرا بر اساس آن‌ها فيلم ساخته است. بنابراين ما در برخورد با دوازده رخ، به عنوان نوشته‌اي براي سينما، با اثر نويسنده‌اي مبتدي و نوآموز روبرو نيستيم.

بين سايه‌هاي بلند باد و دوازده رخ، بي آن که قصد مقايسه و بررسي تطبيقي آن‌ها در کار باشد، وجوه مشابه چندي مي‌توان يافت.
پيرمرد شصت و هفت هشت ساله‌اي به نام تربيت از اصفهان به تهران مي‌آيد تا در خانة پسرش، مراد، که داراي همسر و دو فرزند محصل است، زندگي کند. پيرمرد، ظاهراً از اصفهان، از خانة پسر بزرگش، رانده شده است. به محض ورود، وضع و موقع خود را براي مراد و همسر او روشن مي کند. چون خانه فقط دو اتاق خواب دارد تصميم مي‌گيرد درمهمان‌خانه بماند.

وظيفة خريد نان و دم کردن چاي و تهية اجناس کوپني و اياب و ذهاب بچه‌ها را به مدرسه به عهده مي‌گيرد. از همان شب ورود آقاي تربيت، که ساکنان خانه آقاجان خطابش مي‌کنند ، خواننده متوجه مي‌شود که او علاقة مفرطي به مطالعة شاهنامه دارد و غالباً شعرهايي از شاهنامه را، با سوزو گداز و ياد و خاطره، به شيوة نقال‌ها مي‌خواند. همان‌شب نيز معلوم مي‌شود، يعني پيرمرد اعتراف مي‌کند، که آمدنش از اصفهان به تصميم خود او بوده است؛ زيرا او بي آن که خود بداند گاهي گم مي‌شود.

«يک‌دفعه از کوچه‌اي سر درمي آورم که بيست يا حتي سي ساله نرفته‌ام.» خاطره‌اي از «گم»شدنش را نيز نقل مي‌کند. دغدغة مراد و همسرش آشکار است: مبادا که آقاجان گم بشود؛ زيرا او گاهي با اطلاع و بدون اطلاع آن‌ها، در پي يافتن دوستان قديمش، از خانه خارج مي‌شود. به زودي «مشکل»هاي ديگري نيز پيش مي‌آيد. آقاجان به بچه‌ها به شيوة قديم املا مي‌آموزد. در نقل داستان رستم و سهراب چيزهايي را «اضافه و کم» مي‌گويد و شب‌ها دير به خانه برمي‌گردد و هرروز آگهي‌هاي فوت و تسليت روزنامه را دسته مي کند و نگه مي‌دارد...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات