کیفیت کتاب
 
کتاب دنیا در خطر سقوط فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب جامعه شناسی ، تاریخ اجتماعی انتشارات محمدی

دنیا در خطر سقوط

نویسنده: ابوالحسن حسنی ندوی
مترجم: مصطفی زمانی
ناشر: محمدی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 276
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1344 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : عالی
 

مروری بر کتاب 

اساس فکری شاه ولی الله، تحریک دینی سید احمد شهید، حکمت دینی محمد قاسم نانوتوی، تبحر علمی محمودالحسن دیوبندی، وسعت دانش انورشاه کشمیری، تجدید دینی اشرفعلی تانوی، دعوت و فکر جهانی محمد الیاس کاندهلوی، حمیت و غیرت دینی حسین احمد مدنی، بیعت و ارشاد شاه عبدالقادر رائپوری و پیام درستی عقاید شاه عطاءالله بخاری سبب شد تا شخصیتی شکل گیرد که بعدها به نام مفکر بزرگ جهان اسلام، استاد سید ابوالحسن ندوی در دنیا شناخته شود. شخصیتی که وجودش نه تنها برای هند و پاک بلکه برای تمام جهان اسلام برکتی بود که دعوتش جهانی را بیدار و فکرش عالمی را روشنایی بخشید. استاد سید ابوالحسن علی ندوی از جمله شخصیاتی است که در قرن بیستم میلادی در این سرزمین خاکی خوش درخشید و توانست با قلم و زبان دعوتگر خویش نگاه‌ها را به خود جلب کند...

...فرق پیامبر با مؤسسین حکومت ها و رهبران مادی همچنین از بدیهیات لازم است که این دعوتگر اول و فردی که از جانب خدا فرستاده شده و حامل پیام اوست باید با مؤسسان حکومت ها و فاتحان و جنگجویان و رهبران سیاسی و مادی در طبیعت و علاقه ها و رفتار و عمل و اهدافش به وضوح فرق داشته باشد و بین پیامبر و این طبقه تضاد وجود داشته باشد. محور تلاشهایی که مؤسسان حکومتها و کشور گشایان و رهبران جهان که چشم طمع به منافع دوخته اند و بزرگترین هدفشان  – یا نتیجه قطعی و طبیعی آن به کمترین تخمین –تاسیس حکومتی است که پس از آنها فرزندانشان وارث آن شوند.

این پدیده ای طبیعی وحقیقتی تاریخی است که درگذر قرنها و نسلها وجود داشته است و تاریخ شکوفایی خانواده های رومی و بیزانس و ساسانی و کیانی و دو خاندان ( سورج بنسی ) و ( چندر بنسی ) به آن گواهی می دهد.

اما اگر تاسیس دولتی قبیله ای یا جهانی به سببی غیر معمول محقق نمی شد کمترین چیزی که این موسسان حکومت و فاتحان و جنگجویان و رهبران سیاسی –کسانی که در حرکتهایی که انجام داده بودند موفق می شدند –به دست می آوردند، این بود که صاحب عزت و ثروت فراوان و اسباب خوشگذرانی بگردند، آنان در میان ناز و نعمت غلط می زدند و در میان انبوه طلا و نقره زندگی به سر می نمودند و مانند شیری بودند  در جنگل که شکاری برای خودش پاره می کند و از باقیمانده شکارش صدها حیوان وحشی سیر می شود، حکایت خوشگذرانی و ناز و نعمتی که خانواده سلطنتی در روم و دولت کیانی  درآن به سر می بردند مانند افسانه های خیالی و داستانهای جنی می ماند و اگر تاریخ  به آن گواهی نمی داد عقل آن را تصدیق می کرد1. و خوشگذرانی آنها را می توان از ابهت و شکوه در بار کسری و تفاصیل وحشتناکی که مورخین از “ فرش بهار ”2. و خاندان  سلطنتی روم و فارس و هند و از شیوه زندگی پیروانشان و از خوشگذرانی بی حد آنها سخن می گویند اندازه کرد.

برعکس این پیامبری که از جانب خداوند مبعوث شده خاندانی سلطنتی را تاسیس نمی کند و فرصت ها و امکانات خوشگذرانی که تا مدت درازی ادامه می یابد برای خانواده اش فراهم نمی نماید و برای تامین منافع آنها نمی کوشد تا به وسیله او بتوانند در رفاه و آسایش و به دور از رنج ها و خستگی های زندگی بر خلاف دیگر اقشار ملت زندگی به سر نماید، بلکه بر عکس افراد خانواده اش –در دوران زندگی او و پس از مرگش –با زهد و قناعت و از خود گذشتگی و جفا کشی زندگی به سر می نمایند و از بسیاری اسباب رفاه و آسایش محروم اند و در زندگی بر تلاشها و در آمد های شخصی خود تکیه می نمایند بدون این که به حساب دیگران در رفاه و آسایش و خوشگذرانی زندگی کنند. مانند خانواده های برهمن ها و اکلیروس ( مردان مذهبی مسیحیان ) و هر جنس مقدس دیگری که بحساب و تلاش دیگران در رفاه به سر می برند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دنیا در خطر سقوط

  • ناشر: محمدی
  • کد کتاب: 68096 - 113/5
  • موجودی: در انبار
  • 250,000ریال
  • 225,000ریال

برچسب ها: ابوالحسن حسنی ندوی, مصطفی زمانی, جامعه شناسی دینی, آخر زمان, اسلام, تاریخ اسلام, اسلام, ادیان, کتاب دنیا در خطر سقوط