كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
دنیای زن  ؛ گفت وگو با علامه سیدمحمدحسین فضل الله 

دنیای زن ؛ گفت وگو با علامه سیدمحمدحسین فضل الله 

نویسنده: سید محمد حسین فضل الله
مترجم: گروه مترجمین
ناشر: دفتر پژوهش و نشر سهروردی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 408
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 1 

مروری بر کتاب 

نخستین پرسش این است که با توجه به این واقعیت که در اسلام زن و مردى وجود ندارد با اینکه مى دانیم قرآن زبان عربى را به کار گرفته که بیش از هر زبانى بین مؤنث و مذکر تفاوت مى گذارد; چنان که شرق شناسان مى گویند, و از نمونه هاى این تمایز, مشخص کردن مؤنث با نون جمع مؤنث است, یا تغلیب مذکر بر مؤنث در هنگام جمع بستن و امثال آن. اسلام تا چه اندازه از این مسأله به عنوان یک مسأله زبانى تفاوت بین زن و مرد تأثیر پذیرفته است؟

علامه فضل الله: هر زبانى نماینده همان جامعه اى است که در آن زندگى مى کند, و از آنجا که مردى و زنى دو نوع وجود متمایز است ـ دست کم در شکل ظاهرى و واقعیت خارجى ـ پس اشاره به این تفاوت با آوردن عبارات مذکر و مؤنث اشکالى نخواهد داشت, این کار هیچ آزارى را نسبت به مرد یا زن در پى نخواهد داشت. در زبان عربى (واو) جمع مذکر در برابر (نون) جمع مؤنث, هیچ پیامى را به همراه ندارد که حکایت از برترى یکى و نقص دیگرى داشته باشد.

این تصور که آوردن لفظ مذکر و مؤنث در زبان, علیه زن است, تصورى کودکانه است و منشأ آن نوعى انفعال روانى به نام خودگریزى است, زیرا متمایز کردن زن از مرد در زبان براى تمایز جسمانى است, و این نشانگر تفاوت انواع یک جنس است, هیچ نوع اشاره منفى در آن نیست تا بخواهیم آن را از زبان بزداییم. اما تغلیب مذکر بر مؤنث در جمع بستن,بى تردید به فرهنگى باز مى گردد که زبان از آن برخاسته است, فرهنگى که در آن مذکر بودن بر مؤنث بودن برترى داشت, اما این فقط به فرهنگ عربى اختصاص نداشت, در زبانهاى دیگر نیز مى توان مانند آن را دید, براى اینکه واقعیت برتر دانستن مرد ویژه جامعه جاهلى پیش از اسلام نبود, بلکه این پدیده در میان بیشتر ملتهاى جهان وجود داشت.

اسلام اگر چه از این قاعده زبان عربى استفاده کرده است, اما احکام اسلام جز از نظر زبانى تابع این نظریه نیست; اسلام زن و مرد را مخاطب قرار داده با تعبیرهاى: یا ایها الناس, و یا أیها الذین آمنوا, بین زن و مرد در حقوق و واجبات تفاوت نگذاشته است; مگر در برخى از ویژگیها که اقتضاى حقیقت تنوع بین دو نوع انسان است, چیزى که در نظام حقوقى اسلام روشن شده است....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دنیای زن ؛ گفت وگو با علامه سیدمحمدحسین فضل الله 

  • 0ریال

برچسب ها: سید محمد حسین فضل الله, جامعه شناسی زن, حقوق زن, زن در اسلام, اخلاق اسلامی, کتاب دنیای زن ؛ گفت وگو با علامه سیدمحمدحسین فضل الله