منو
سبد خرید

دموکراسی و حقوق بشر

دموکراسی و حقوق بشر
درحال حاضر موجود نمی باشد
دموکراسی و حقوق بشر
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 138799 - 70/3
  • وزن: 0.40kg
0 ریال

دموکراسی و حقوق بشر

نویسنده: دیوید بیتام
مترجم : محمدتقی دلفروز
ناشر: طرح نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 312
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 2

کیفیت : نو ؛ جلد کتاب رنگ پریدگی دارد

 
مروری بر کتاب 
 

دموکراسی چیست؟
چگونه می‌توانیم بفهمیم که نظام سیاسی‌مان دموکراتیک است؟
آیا لیبرال دموکراسی فقط یکی از اشکال دموکراسی است یا تنها شکل آن؟
چه ارتباطی میان دموکراسی و حقوق بشر وجود دارد؟
آیا حقوق اجتماعی و اقتصادی را واقعا می‌توان در زمره حقوق بشر تلقی نمود، و آیا این حقوق برای شهروندی دموکراتیک ضروری هستند ؟

این‌ها بعضی از پرسش‌های هستند که در این کتاب به آن‌ها پرداخته می‌شود... مباحث این کتاب به سه بخش تقسیم شده است.

در بخش نخست، بعضی از شرایط دموکراسی بررسی می‌شود. مضمون اصلی این بخش آن است که ویژگی‌هایی که از لحاظ تاریخی ضرورتشان برای دموکراسی در سطح دولت مدرن ثابت شده، موجب محدود شدن آن (اگرنه زوال آن) نیز بوده است.
در فصل دوم ارتباط مبهم لیبرالیسم و دموکراسی بررسی می‌شود و در فصل سوم همین بررسی در باب اقتصاد بازار صورت می‌گیرد. فصل چهارم شامل بررسی گسترده‌ای درباره‌ی دیالکتیک موجود در میان دموکراسی و شرایط آن، و میان ساختار و کارگزاری (agenq) در فرآیند دموکراتیک شدن است.

به تصریح نویسنده، یکی از نتایج مباحث یاد شده تاکید بر اهمیت سوسیال دموکراسی نه فقط به منزله گرایش سیاسی در بعضی از احزاب، بلکه بسان یکی از اجزای ضروری خود دموکراسی سیاسی است. در باب این مضمون در بخش دوم، با تاکید بر حقوق اقتصادی و اجتماعی در برنامه حقوق بحث می‌شود. مضمونی که در سراسر کتاب تکراری گردد این است که تحقق دموکراسی، همچون تحقق حقوق بشر، امری خطیر است، و فرآیند دموکراتیک شدن هرگز به پایان نمی‌رسد.

در بخش سوم کتاب، ایده سنجش دموکراتیک به منزله ابزاری انتقادی مطرح می‌شود که به زعم نویسنده، به کمک آن شهروندان می‌توانند کیفیت دموکراسی‌های خود را ارزیابی و مشخص کنند که در چه زمینه‌هایی می‌توان آن‌ها را بهبود بخشید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات