کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
دلمشغولی های بهار ؛ به همراه گزیده ای از مقاله های سیاسی - اجتماعی ملک الشعراء بهار

دلمشغولی های بهار ؛ به همراه گزیده ای از مقاله های سیاسی - اجتماعی او

نویسنده: ناصرالدین پروین
ناشر: جهان کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 448
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

شاید کمتر کسی مانند ملک‌الشعرای بهار را یافت که هم در حوزه‌های مختلف ادبی، اعم از شعر و تصحیح و پژوهش، توانایی داشته و سرآمد باشد و هم از فعالان سیاسی و از تأثیرگذاران این حوزه باشد. همین موضوع بسیاری از کارهای بهار را تحت‌ تأثیر خود قرار داده و در بسیاری از کارهای او می‌توان رگه‌هایی از موضوعات و مسائل سیاسی و اجتماعی را دید؛ از این رو برخی بر این باورند که او فرزند خلف مشروطه است و بسیاری از سروده‌های او بیانگر حرمان و رنجی است که مردم ایران در دهه 20 داشته‌اند. 

تاکنون آثار متعددی درباره بهار و اندیشه‌ها و آثار او منتشر شده است. «دلمشغولی‌های بهار»، به همراه گزیده‌ای از مقاله‌های سیاسی - اجتماعی او، از جمله تازه‌ترین کتاب‌ها در همین رابطه است که به کوشش ناصرالدین پروین از سوی انتشارات جهان کتاب منتشر شده است. این کتاب مجموعه‌ای است از بررسی‌های ناصرالدین پروین درباره شاعر برجسته، پژوهشگر توانا، مبارز سیاسی و روزنامه‌نگار هوشیار، محمدتقی بهار.

زندگی اجتماعی و فرهنگی، و دوره کمتر شناخه شده اما طولانی و پرتلاطم روزنامه‌نگاری ملک‌الشعرا مورد بحث قرار گرفته است. مقاله‌های سیاسی و اجتماعی بهار از نظر حجم بزرگترین بخش از میراث قلمی اوست. این مقاله‌ها، علاوه بر روشن ساختن گوشه‌هایی از تاریخ معاصر ایران، سیر اندیشه سیاسی و تحول نثر و حتی نظم مللک‌الشعرا را می‌شناساند. در پایان کتاب نیز 52 مقاله برگزیده بهار آورده شده است.

نویسنده همچنین در مقاله‌ای تاریخ دقیق اجرای ترانه «مرغ سحر»، اثر جاودانه بهار، و انگیزه راستین سرودن آن را مطرح ساخته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دلمشغولی های بهار ؛ به همراه گزیده ای از مقاله های سیاسی - اجتماعی ملک الشعراء بهار

  • 350,000ریال
  • 310,000ریال

برچسب ها: محمدتقی بهار, ناصرالدین پروین, شعر فارسی, تاریخ ادبیات ایران, نقد شعر, نقد ادبی, مقالات ادبی, ملک الشعرا بهار, کتاب دلمشغولی های بهار ؛ به همراه گزیده ای از مقاله های سیاسی - اجتماعی او