كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
دفاع و سیاست ؛ کارنامه و خاطرات هاشمی رفسنجانی 1366

دفاع و سیاست

نویسنده: اکبر هاشمی رفسنجانی,علیرضا هاشمی
ناشر: معارف انقلاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 800
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب  

کارنامه و خاطرات هاشمی رفسنجانی 1366 - مصور

 

در ادامه مجموعه« کارنامه و خاطرات هاشمی رفسنجانی», به حوادث سال 1366 می پردازد. در این سال نیز, اوضاع اجتماعی, اقتصادی و سیاسی ایران, تحت تاثیر جنگ با عراق بود. از این رو, بخش بزرگی از خاطرات و یادداشت های این سال, به رویدادهای مربوط به جنگ و تبعات آن می پردازد. از دیگر مسائل و مباحث مطرح شده در خاطرات سال 1366 می توان از اختلاف نظر میان دو جناح رادیکال و محافظه کار در مجلس, اختلاف نظرها در داخل « حزب جمهوری اسلامی», نرخ گذاری و کنترل قیمت ها در حوزه اقتصاد, ادغام سازمان ها و نهادهای موازی, تاسیس« مجمع تشخیص مصلحت نظام», تصویب لایحه قانون کار در مجلس, اختلاف با آیت الله« منتظری» و اصلاح وصیت نامه امام, نام برد.

 نتیجه مجموعه تلاش های سیاسی صدور قطعنامه 598 شورای امنیت در تاریخ 29 تیر 1366 به اتفاق آرا برای آتش بس شد.عراق بدون درنگ آن را پذیرفت و ایران پس از مشورت های فراروان و استفاده از راهنمایی های کار ساز امام راحل تصمیم گرفت که قطعنامه را نه رد کند و نه بپذیرد. ایران برای تغییر محتوای قطعنامه در درجه اول میدان نبرد را فعال تر کرد و با بسیج نیرو و امکانات جنگ عملیات سرنوشت ساز را مطرح نمود و در مقابل شرارت های نظامی صدامیان سیاست مقابله به مثل را پیش گرفت که در سراسر کتاب موارد اینها را می خوانید.

در درجه بعد با تکیه بر قدرت رزمی و دست بالای رزمندگان در میدان نبرد فعالیت دیپلماسی را پیش گرفت و وزارت امور خارجه ماموریت تلاش های سیاسی را به عهده گرفت و سران قوا و امام راحل در همه مراحل نتایج هر دو بخش را زیر نظر داشتند.در جریان مذاکرات نقطه اساسی خواست ایران یا خواست طرف مقابل و شورای امنیت مشخص شد آنها اصرار بر آتش بس قبل از هر اقدام دیگری داشتند و ایران اصرار بر تعیین طرف متجاوز و آغازگر جنگ قبل از آتش بس را داشت. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دفاع و سیاست ؛ کارنامه و خاطرات هاشمی رفسنجانی 1366

  • 0ریال

برچسب ها: اکبر هاشمی رفسنجانی, علیرضا هاشمی, تاریخ سیاسی ایران, انقلاب اسلامی, جمهوری اسلامی, کتاب دفاع و سیاست ؛ کارنامه و خاطرات هاشمی رفسنجانی 1366