دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

دستور سنتور

دستور سنتور

نویسنده: فرامرز پایور
ناشر: ماهور
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 64
اندازه کتاب: رحلی - سال انتشار: 1375 - دوره چاپ: 3

کیفیت : در حد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

نت ها و دستورات نواختن سنتور

همان گونه که رشد و تکامل آدمی وابسته به فرهنگ اصیل و قویم خانواده و تعلیم و تربیت تدریجی است و هرچه دقیق‌تر و صحیح‌تر و کامل‌تر باشد مواهب طبع سلیم قوی‌تر و شگفت‌انگیز‌تر می‌گردد، هر نوع تربیت و تعلیم نیز مستلزم وسایل و عوامل اصولی و سنجیده شده و ثمر بخش است که طریق وصول به مقصود را روشن‌تر و نزدیک‌تر کند. استاد فقید ابوالحسن صبا در طریق فرا گرفتن ساز دل‌انگیز سنتور چند کتاب راهنما و مفید به نام ردیف سنتور تصنیف نموده که شامل قطعات ضربی و ابتکارات عالمانه‌ی استاد و حقا در خور کمال استفاده و تحسین است.

اینجانب ضمن تعلیم این کتاب به هنرجویان مبتدی به نکات دقیق و آموزنده‌ای متوجه شدم که هنرجویان سنتور برای پیشرفت اصولی و تدریجی مخصوصا در در طریق تقویت مضراب و نواختن آواز به کتابی مقدماتی تر از ردیف اول استاد صبا نیازمند هستند، زیرا تا قبل از آموختن انواع مضراب‌ها و شناسایی نسبی قواعد، اجرای ردیف‌ها و تجسم حالات، خاصه گوشه‌های آواز، کاری دشوار و طریقی بس ناهموار است که با تحمل زحمات طاقت فرسا و صرف سال‌ها وقت احیانا به حصول مقصود می‌انجامد.

بدین انگیزه، در کتاب دستور سنتور با تقسیمات عدیده ساده‌ترین نوع مضراب‌های مورد نیاز مبتدیان بر مبنای تمرینات متناسب به منظور تقویت دست هنرجویان نگاشته و نموده شده و در ضمن آن از قطعات شیرین ردیف و آهنگ‌های محلی و تصانیف قدیم نیز استفاده شده است.

هنرجویان با استعداد در اجرای دقیق و مداوم تمرین‌های بخش اول کتاب دستور سنتور حداکثر در مدت چهار ماه قادر خواهند بود قطعات ضربی و چهار مضراب‌های ردیف سنتور را به خوبی اجرا کنند و سپس به دنبال تکمیل بخش‌های باقی مانده‌ی کتاب دستور سنتور، برای اجرای آوازها از ردیف استاد صبا استفاده نمایند.

ناگفته نماند که مندرجات کتاب دستور سنتور با همه‌ی سهولت استفهام نباید در نظر هنرجویان به صورت خودآموز جلوه کند، زیرا شخصا فرا گرفتن موسیقی را به طریق خودآموز و بدون معلم صحیح و مفید نمی‌دانم و معتقدم کامل‌ترین موجبات فرا گرفتن موسیقی فقط با نظارت و هدایت مستقیم معلم فراهم می‌گردد و شاگرد در هر جلسه با حضور استاد باید راه‌های پیچیده و ناشناخته‌ی وصول به این هنر جان پرور را بشناسد و بپیماید تا به هدف عالی خویش برسد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات