منو
سبد خرید

دزفول در دوره مشروطیت

دزفول در دوره مشروطیت
دزفول در دوره مشروطیت
  • موجودی: موجود
  • مدل: 128608 - 20/6
  • وزن: 0.30kg
200,000 ریال

دزفول در دوره مشروطیت

نویسنده: محمدحسین حکمت فر - فرامرز معتمد دزفولی
ناشر: تاریخ ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 231
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

ازاحه الشکوک و الاوهام عن المشروطیه دوله الاسلام

رساله «ازاحه الشکوک و الاوهام عن المشروطیه دوله الاسلام» از نخستین رساله‌ها و اولین آثار نوشته شده توسط روحانیون و علمای مشروطه خواه در دفاع و تبیین اصل مشروطه است.

نویسنده این رساله شیخ عبدالحسین معزی دزفولی از خاندان معزی فرزند شیخ محمد طاهر معزی و والد آیت‌الله آقامیرزا محمدعلی معزی است. وی یکی از روحانیون و معاریف شناخته شده عصر ناصری و قاجار و از خطبای معروف آن دوران بخصوص در خطه خوزستان است.

جایگاه این رساله در میان رساله‌های موجود بدلیل قدرت قلم در تبیین مشروطیت و رد و برطرف نمودن ایرادات نظر ی و عملی پیرامون مجلس و پارلمان تازه تأسیس، جایگاهی بلند و ارجمند است.

این رساله و نیز اسنادی که در ادامه و ضمیمه آن می آیند اکنون نقش و جایگاه شهر دزفول و علما و تجار و مردم آن را در زمان مشروطیت و علاقه مندی آنان را به نهضت مشروطیت به خوبی نشان می‌دهد و بازتاب می‌نماید.

از فحوای آغازین رساله بر می‌آید که سال شروع تصنیف آن مربوط به ماه‌های پس از افتتاح مجلس و حوادث و اتفاقات و اختلافات پیش آمده قبل از به توپ بستن مجلس یعنی 1325 هجری قمری و 1286 شمسی است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات