منو
سبد خرید

در گوادلوپ چه گذشت

در گوادلوپ چه گذشت
درحال حاضر موجود نمی باشد
در گوادلوپ چه گذشت
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 138484 - 109/1
  • وزن: 0.20kg
  • UPC: 20
0 ریال

در گوادلوپ چه گذشت

نویسنده: یوسف بیدخوری
ناشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 120
اندازه کتاب: پالتویی - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 2

کیفیت : نو ؛ لبه جلد کتاب رد تا خوردگی دارد

 

مروری بر کتاب 

مصور

بررسی و تبیین سیاست‌های آمریکا ، فرانسه ، انگلستان و آلمان درباره اوضاع ایران در آخرین ماه‌های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی موضوع این کتاب از مجموعه "دانستنی‌های انقلاب اسلامی برای جوانان "را تشکیل می‌دهد.

"گوادلوپ" جزیره کوچکی متعلق به فرانسه در غرب اقیانوس اطلس و شرق دریای کارائیب است. در اواسط دی ماه 1357 به دعوت والری ژیسکاردستن (رئیس جمهور وقت فرانسه) ، سران دولت‌های آمریکا (کارتر رئیس جمهور و برژینسکی ، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا) ، انگلستان (جیمز کالاهان ، نخست وزیر) و آلمان (هلموت اشمیت ، صدراعظم آلمان فدرال) در جزیره گودالوپ حضور یافتند تا به طور غیر رسمی درباره مسائل سیاسی ـ بین‌المللی ، خصوصا اوضاع نابسامان ایران گفت و گو کنند. محور این گفت و گوها اوضاع بحرانی ایران و سرنوشت مبهم شاه بود. در نوشتار حاضر ، ذیل هفت فصل ، این گفت و گوها بررسی و تبیین شده است.در پایان کتاب عکس‌هایی از شخصیت‌های سیاسی ایران و سران دولت‌های غربی به چاپ رسیده است.

این كتاب كه اكنون برای بار دوم تجدید چاپ شده است، سعی در پرداخت نظریات كشورهایی چون انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریكا پیرامون بحران منتهی به انقلاب سال 57 در ایران دارد بنابراین، كنفرانس "گودالوپ" دی 57 را دستمایه قرارداده و به تشریح مواضع این قدرتها تا پیروزی انقلاب می پردازد. گوادلوپ جزیره ای در غرب اقیانس اطلس است كه در آستانه سقوط رژیم پهلوی محل تجمع سران كشورهای آمریكا، انگلیس، فرانسه و آلمان بود. در نتیجه این جلسه، غرب از ادامه سلطنت محمد رضا پهلوی ناامید شد.

مذاكرات محرمانه سران كشورهای غربی هیچ گاه انتشار نیافت، لیكن می دانیم كه با رفتن ناامیدانه شاه از ایران، بختیار برای فراهم آوردن زمینه جهت اجرای تصمیمات اتخاذ شده آمریكایی ها، روی كار آمد و حضور مقامات عالی نظامی امنیتی آمریكا در ایران برای بررسی چگونگی انجام یك كودتای نظامی در مقابل نهضتی كه در آستانه پیروزی قرار داشت با حركت توفنده مردم مسلمان ایران عملا ناكام ماند و انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 به پیروزی رسید؛ چیزی كه هرگز خوشایند مسافران گوآدلوپ نبود ...

فهرست

گردهمایی سران در جزیره گودالوپ
ابتکار عمل ژیسکاردستن در دعوت از سران
سر در گمی آمریکایی‌ها در قبال بحران ایران
منفعت طلبی انگلیسی‌ها در بحران ایران
ابهام در دیدگاه آلمانی‌ها
مروری بر اظهارات نویسندگان داخلی و خارجی بعد از کنفرانس گوادلوپ
خروج شاه از ایران ، ناچاری یا اجباری

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات