دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

در همسایگی خرس ؛ دیپلماسی و سیاست خارجی ایران از سوم شهریور 1320 تا 22 بهمن 1357

در همسایگی خرس

نویسنده: احمد میر فندرسکی , احمد احرار
به کوشش : عبدالرضا هوشنگ مهدوی
ناشر: پیکان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 250
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

مصور

دیپلماسی و سیاست خارجی ایران از سوم شهریور 1320 تا 22 بهمن 1357

کتاب حاضر حاوی گفت و گوی احمد احرار ، روزنامه نگار و نویسنده  با احمد میرفندرسکی، دیپلمات ایرانی وزیر پیشین امور خارجه است. محور اصلی این گفت و گو درباره تجزیه و تحلیل استراتژی، سیاست خارجی و تاکتیک دیپلماسی ایران از سوم شهریور 1320 تا 22 بهمن ماه 1357 است.

در شهریور 1320 ایران به اشغال نیروهای متفقین درآمد . رضاشاه از سلطنت استعفا کرد و با آغاز سلطنت محمد رضا شاه دوران جدیدی نیز در تاریخ سیاسی ایران آغاز شد .در این مرحله از تاریخ ایران که تا بهمن ماه 1357 ادامه یافت ، روابط خارجی عمیقاً بر مسائل داخلی کشور تاثیر گذاشت .

تاسیس حزب توده ، تشکیل حکومت خودمختار پیشه وری در آذربایجان و سقوط آن ، ملی شدن صنعت نفت ، بیست و هشتم مرداد ، قرارداد کنسرسیوم و تحولات نفتی ، پیمان بغداد و پیمان مرکزی ، جزر ومدهای روابط ایران و شوروی ، درگیری با عبدالناصر و موج ناسیونالیسم عرب ، بحرین ، خلیج فارس ، ماده واحده مربوط به برخورداری مستشاران امریکایی از حقوق و معافیتهای مندرج در کنوانسیون ژنو، ظهور آیت الله خمینی ، و سقوط شاه که هر کدام فصل مهمی از تاریخ ایران را در فاصله سالهای 20 تا 57 تشکیل می دهد ارتباط مستقیم با سیاست خارجی داشت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات