كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
در قلمرو سوگ و خاطره ؛ جنگ جهانی اول در تاریخ فرهنگی اروپا

در قلمرو سوگ و خاطره

نویسنده: جی. وینتر
مترجم : علی فتحعلی آشتیانی
ناشر: سوره مهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 506
اندازه کتاب: رقعی- سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

جنگ جهانی اول در تاریخ فرهنگی اروپا

 

این فاجعه‌ی انسانی به سه طریق در اروپای این دوره دارای شاخصه‌های فرهنگی شد. نخستین شاخص شیوه‌ی تجسمی بود، از طریق تصویر اموات و رجعت آن‌ها؛ مجموعه‌ی استعاراتی که غالبا به تاملات و اندیشه‌هایی درباره‌ی مضامین آخرالزمانی وارد می‌شد. دومین شاخص از نظم و نثر کمک می‌گرفت که مبین همان تمایل به "دیدن" اموات در میان زندگان بود. در این مقوله نیز شمایل و انگاره‌های مقدس تکثیر می‌شدند. زبان‌های مقدس در هنرهای تجسمی منتفی و مطرود نبودند، بلکه در هیاتی نو عرضه می‌شدند.

جریان خروشان روح‌گرایی در زمان جنگ گواه همان جست و جو به دنبال مقدسین بود، هرچند در قالب‌ها و روش‌های غیر سنتی، روش اجتماعی سومین شاخص فرهنگی بود؛ به عبارت دیگر از طریق کنش اجتماعی بیان می‌شد. این مقوله معمولا در سطوح محلی صورت می‌گرفت، هرچند که مراسم عظیم روز آتش‌بس نیز همان حرکت را دربرداشت.....

وقتی که مساله‌‌ای جنبه‌ی جهانی پیدا می‌کند، واکنش به آن نیز همین خصلت را می‌یابد. فیلم‌های عامه‌پسند، هنر پوسترسازی و نقاشی آوانگارد به اندازه‌ی نظم و نثر، نازک‌اندیشی‌ها و تاملاتی درباره‌ی مقدسین را ثبت و ضبط می‌کردند که البته از نظر اندیشه‌های ژرفی که بیان می‌کردند دارای سطوح و مراتب مختلفی بودند، اما آلام جانکاه میلیون‌ها انسان را که طعم تلخ فقدان را چشیده بودند، منعکس می‌ساختند. حرکات و کلام با هم انطباق داشت.

داغدیدگی را همه می‌فهمیدند و فردی و جمعی به احیای آن قیام می‌کردند: در خانواده‌ها، انجمن‌ها، و اجتماعاتی که ابتدا تشکیل می‌شد و سپس در جوار یادمان‌های معروف و مهجور جنگ گرد می‌آمدند تا از جان‌باختگان ذکر خیری به میان آورند و یادشان را گرامی دارند. پاسداشت اموات به هرشکلی که صورت می‌گرفت بی‌تردید نشانه‌ی همانندی حیات فرهنگی اروپا در این دوره بود. فرق طبقه‌ یا مرتبه در این اجتماعات به اندازه‌ی فرق ساده‌ی کسانی بود که عزیزی را از دست داده بودند و کسانی که چنین نبودند. در میان میراث‌های به جای مانده از جنگ جهانی اول، این پیوند و علقه‌ی سوگواران از شاخص‌ترین و ماندگارترین میراث‌هاست.

نگارنده در این کتاب به بازکاوی تاثیر پیچیده ی جنگ 1914 - 1918 بر تاریخ فرهنگی اروپا با تمرکز روی یک مضمون محوری یعنی قالب و محتوای سوگواری برای کشتگان جنگ جهانی اول پرداخته است. به تصریح کتاب: "او یکی از مقاطع حساس تاریخ فرهنگی سده ی بیستم را مورد ارزیابی قرار می دهد.

دکتر وینتر در لا به لای اسناد و مدارک ادبی، هنری، و معماری به گشت وگذار می پردازد تا از منظری نو به فرهنگ نکوداشت جان باختگان جنگ بنگرد و ما را با راه و رسم جوامعی که پس از سال 1918 برای دست یابی به تسلای جمعی می کوشیدند آشنا کند. واکنش اروپاییان به وقایع دردناک سال های 1914 - 1918 در محاصره ی تفاسیر مدرنیستی رایجی قرار دارد که دکتر وینتر به شکستن حلقه ی این محاصره اقدام و خود متقابلا استدلال می کند که مشخصه ی بارز آن واکنش ها ارایه ی تفسیرهایی از جنگ جهانی اول با تکیه بر معیارهای سنتی است.

فهرست

بخش اول - فاجعه و دلداری

فصل اول/ راهیان خانه /بازگشت مردگان
فصل دوم /جوامع سوگوار
فصل سوم / روح باوری و نسل از دست رفته
فصل چهارم /یادمان های جنگ و روند سوگواری

بخش دوم – قواعد فرهنگی و زبان های سوگواری

فصل پنجم/اساطیر : فیلم ها ,مذهب عوامانه و موضوع مقدسین ...
فصل ششم /تجسم مصیبت در هنر/از پیشگویی تا تمثیل
فصل هفتم /تجسم مصیبت در ادبیات جنگ
فصل هشتم /شعر جنگ ,رمانتیسم و رجعت مقدسین
فصل نهم/خاتمه و در پایان نیز پی نوشت ها

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

در قلمرو سوگ و خاطره ؛ جنگ جهانی اول در تاریخ فرهنگی اروپا

  • ناشر: سوره مهر
  • کد کتاب: 85476 - 112/7
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: جی. وینتر, علی فتحعلی آشتیانی, , , , , , , , , , , , , ,