دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

در عصر دو پهلوی

در عصر دو پهلوی

نویسنده: نجفقلی پسیان , خسرو معتضد
ناشر: جاویدان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 900
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

مصور

در اثر حاضر، گفته‌ها و نوشته‌های ((نجف‌قلی پسیان))، روزنامه‌نگار و نویسنده دوره پهلوی گردآمده است. این خاطرات از دوره سلطنت رضاشاه آغاز و به انقلاب اسلامی ختم می‌شود. در این کتاب افزون بر شرح حال نامبرده، گوشه‌هایی از تاریخ معاصر ایران بیان شده، همچنین از نقش‌آفرینی‌های عده‌ای از رجال سیاسی و نظامی ایران در دوره مذکور سخن به میان آمده است .

...رضاخان مهندس را صدا کرده کاخ سعدآباد و گفته این جا یک سنگ بگذار، مهندس هم گذاشته، رفته‌اند جلوتر، باز گفته یک سنگ بگذار، گذاشته، همین طور رفته‌اند و مهندس سنگ گذاشته تا قنات باغ فردوس. آن جا دیگر رضاخان گفته حالا همین راه را بگیر و برو تا تهران! خیابان ولیعصر(عج) این طوری متولد شد...

22 آبان 1312 در مجلس شورای ملی قانونی تصویب می‌شود با عنوان احداث و توسعه معابر و خیابان‌ها. این قانون راه را برای شهردار رضاخان، کریم بوذرجمهری، باز می‌کند تا دستور تخریب دیوارها و دروازه‌های تهران را بدهد و تهران کوچک قجری را به تهران درندشت امروزی تبدیل کند.

قبل از آن فقط یک جاده خاکی بود که از پیچ شمیران در مرز شمالی تهران (خیابان انقلاب) راه داشت به دهات شمیران و مناطق خوش آب و هوا و اعیان نشین آنجا. آن موقع‌ها به آن می‌گفتند جاده قدیم و امروز اسمش خیابان دکتر شریعتی است. بعد که این خیابان ساخته شد، راه جدید شمیران محسوب می‌شد.

البته قبل از آن، در زمان قاجار، پایین‌ترهای خیابان پهلوی به صورت تکه تکه وجود داشت که آنها هم جزو خیابان‌های جدید و خارجکی شهر و برای قدم زدن شاهزاده‌ها و اعیان بود و دور و برش کاخ‌ها و باغ‌های نامداران قجری؛ از باغ فرمانفرما و کامران میرزا گرفته تا باغ اقبال‌الدوله (این باغ‌ها حالا به ترتیب شده‌اند کاخ مرمر، دانشکده افسری و بیمارستان نجات).


فهرست

جاده مخصوص
تیرباران در ساعت 12نیمروز
چگونه بازداشت شدم و به من اتهام شرکت در کودتا زدند
دادرسی ارتش
ورود به موسسه اطلاعات
نخستین دیدار با سیدضیا‌
دستهای پنهان و آشکارای دولت شوروی در حزب توده
سپهبد علی رزم‌آرا
و....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات