كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
در ستایش فراغت

در ستایش فراغت

نویسنده: برتراند راسل
مترجم: ابراهیم یونسی
ناشر: اندیشه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 282
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1349 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو 


مروری بر کتاب 

این مجموعه شامل مقالاتی در موضوعات جامعه‌شناسی، فلسفه و اقتصاد است. در مقاله راسل استدلال می‌کند که اگر هر کس تنها چهار ساعت در روز کار کند، نرخ بیکاری کاهش می‌یابد و با توجه به افزایش اوقات فراغت، شادی انسان را افزایش می‌دهد.  ایده راسل و نتیجه گیری مقاله به طور خیره کننده ای تحریک آمیز است. خسرانی عظیم به بار می آید، به گفته وی از این باور که کار فضیلت است و فقط یک ریاضت طلبی احمقانه وادارمان می سازد ا صرار بر کار زیادی داشته باشیم در حالی که دیگر نیازی به آن وجود ندارد. اکنون باید دریابیم که سعادت و تنعم انسان در گرو کاهش نظام مند کار است.

ستایش راسل از فراغت در واقع حمایت از فراغتی است که به کمک موسیقی و نقاشی و ... تامین می شود که به اصطلاح سودجویانه نیست ولی به پاک کردن احساس آدمی کمک می کند و باعث می شود آدمی در جاده ای گام بگذارد و در جهانی زندگی کند که مدام با بمب اتمی تهدید نشود.

در دنیایی که هیچ‌کس مجبور نباشد بیش از چهار ساعت در روز کار کند، هر فرد شیفته‌ی کنجکاوی علمی می‌تواند این میل خود را ارضا کند، و هر نقاشی می‌تواند بدون گرسنگی کشیدن نقاشی کند، حال نقاشی‌هایش هر کیفیتی که می‌خواهد داشته باشد. نویسندگان جوان مجبور نخواهند بود با کارهای بازاری مهیج جلب توجه کنند تا به استقلال اقتصادی‌ای برسند که لازمه‌ی (خلق) آثار ماندگار است، و وقتی هم که سرانجام موعدش برسد، ذوق و توانایی (خلق چنین آثاری) را از دست داده باشند.

کار بر دو نوع است: یکی جابجا کردن ماده در سطح زمین یا در نزدیکی آن؛ و دیگری فرمان انجام چنین کاری به دیگران. نوع اول ناخوشایند است و کم‌اجرت؛ نوع دوم خوشایند است و پردرآمد. نوع دوم دامنه‌ای نامحدود می‌یابد: هم کسانی پیدا می‌شوند که دستور بدهند و هم کسانی که بگویند چه دستوری باید داده شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

در ستایش فراغت

  • ناشر: اندیشه
  • کد کتاب: 87196 - 10/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: برتراند راسل, ابراهیم یونسی, مقالات فلسفی, فلسفه اجتماعی, فلسفه غرب, فلسفه کار, جامعه شناسی فلسفی, کتاب در ستایش فراغت