منو
سبد خرید

در ستایش بی سوادی ؛ مجموعه مقالات

در ستایش بی سوادی ؛ مجموعه مقالات
درحال حاضر موجود نمی باشد
در ستایش بی سوادی ؛ مجموعه مقالات
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 129025 - 104/6
  • وزن: 0.10kg
  • UPC: 10 = 11
0 ریال

در ستایش بی سوادی

نویسنده:  هانس ماگنوس انسنس برگر
مترجم: محمود حدادی
ناشر: ماهی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 156
اندازه کتاب: پالتوئی - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

نویسنده در این کتاب به بررسی نقش رسانه‌های دیداری همچون تلویزیون در ایجاد نوعی بی‌سوادی نوین می‌پردازد. این چهار مقاله که در دهه 90 نوشته شده فراتر از آلمان به مسائل جهانی مثل مهاجرت، جنگ‌های خانگی، اقتصاد و تجمل و افول کتاب می‌پردازد.

...هدفی که سوادآموزی دنبال می‌کرد، هیچ ربطی با روشنگری نداشت. انسان‌دوستان و حافظان فرهنگی، که سنگ سواد را به سینه می‌زدند، تنها مباشران صنعت و سرمایه‌داری بودند؛ صنعتی که از دولت می‌خواست کارگران درس‌خوانده در اختیارش قرار دهد. مقصود هرگز نیکی و حقیقت و زیبایی و آن شعارهایی که ناشرانِ پدرسالارِ عصر بیدرمایر می‌دادند و بازماندگانشان آن‌ها را تکرار می‌کنند، نبود. مقصود آن نبود که راه را بر «فرهنگ نوشتار» باز کنند، چه رسد به این‌که انسان‌ها را از زنجیر خامی و خُردی آزاد کنند.

مقصود پیشرفتی کاملاً از نوع دیگر بود. این پیشرفت عبارت از آن بود که بی‌سوادان، این «نازل‌ترین طبقه‌ی انسانی»، را رام کنند، تخیل و اندیشه‌ی شخصی‌شان را از آنان بگیرند و از صفحه‌ی ذهنشان بشویند، تا از این پس نه‌تنها نیروی عضلات آن‌ها و مهارت فنی‌شان را به کار گیرند، بلکه از مغزهایشان هم بهره‌کشی کنند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات