دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

در سایه خشونت ؛ سیاست اقتصاد و مسائل توسعه

در سایه خشونت ؛ سیاست اقتصاد و مسائل توسعه
درحال حاضر موجود نمی باشد

سیاست اقتصاد و مسائل توسعه در سایه خشونت

نویسنده : داگلاس سی. نورث , جان جوزف والیس , استوین بیو وب , باری آر. وینگانست
مترجم : محسن میردامادی,محمدحسین نعیمی پور
ناشر: روزنه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 526
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

کشور های در حال رشد اوضاع اقتصادی و اجتماعی و سیاست و حکومت

در نیمه دوم قرن گذشته باوری میان نظریه پردازان و سیاست گذران شکل گرفت مبنی بر آن که مردم سالاری به عنوان یکی از ارزشمند ترین دستاوردهای اجتماعی بشر معاصر میتواند چاره تمامی مشکلات عقب افتاده ترین جوامع جهان باشد،اقتصادهای مبتنی بر رانت را اصلاح کند،خشونت را مهار سازد و توسعه و رفاه به ارمغان بیاورد.اما مروری بر تلاش ها در جهت دموکراتیزاسیون حکایت از آن دارد که در اغلب موارد نتیجه امر به جای حصول آزادی و ایجاد جوامع دسترسی باز شکل گیری چرخه های تاسف باری از بی ثباتی،عقب گرد،خشونت و حتی جنگ های داخلی بوده است.

علت چیست؟
آیا دموکراسی راه حلی مناسبی برای این کشورها نیست؟
یا مشکل آن است که در پیگیری آن از نکات ظریف و مهمی غفلت میشود؟
آیا جاگذاری عینی نهادهای جوامع غربی در دیگر کشورها امری ممکن و یا حتی مطلوب است؟

برای آنکه کشورها مبتلا به استبداد سیاسی و دسترسی محدود،به سمت جوامعی بازگذار کنند و در عین حال دچار خشونت نشده و از مواهب آزادی در قالب رفاه و توسعه اقتصادی بیشتر بهره مند گردند،چه شروطی باید برآورده شود . چه مسیری پیش پای آنان قرار دارد.داگلاس نورث و همکاران تلاش میکنند به این پرسش بزرگ محافل علمی،سیاسی و اقتصادی پاسخ دهند.

این کتاب، چارچوب های مفهومی کتاب «خشونت و نظم های اجتماعی» را در 9 کشور در حال توسعه به کار می گیرد. این نمونه ها نشان می دهند چگونه کنترل سیاسی بر امتیازهای ویژه ی اقتصادی، مورد استفاده قرار می گیرد تا خشونت محدود گردد و ائتلاف نهادهای قدرتمند در چارچوب قواعد نگه داشته شود.

نمونه های مطرح شده در کتاب در سایه خشونت، به جای صرفا فاسد نامیدن سیاستمداران و افراد پرنفوذ، نشان می دهند دست یافتن به توسعه در جوامعی که در آن ها، نقش نهادهای اقتصادی به منظور ایجاد تعادل و ثبات سیاسی تحت کنترل قرار می گیرد، بسیار سخت تر از جوامع دیگر است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات