كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
در زمینه منشاء حیات

در زمینه منشاء حیات

نویسنده: خلیل شکیبا
ناشر: بدر - کوکب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 82
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1358 - دوره چاپ: 1 

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی
 

مروری بر کتاب 

رو در رو با اپارین

  اُپارین:

حتی اگر در «آبگوشت ابتدایی»، ملکولی با ساختمان مخصوص یک نوکلئوپرتئین ویروسی بر اثر تصادف پدید می آمد (که خود بسیار بعید است)، آن وقت هم ممکن نبود که «تکثیر» و «خودبازسازی» یا تشکیل مجدد و پیوسته مکرر چنین ملکولی رخ دهد. زیرا به همآهنگی بسیار سازمند دستگاههای پیچیده ای از جمله، مخصوصاً به یک سلسله کامل آنزیمهای پرتئینی دارای ساختمان اختصاصی احتیاج پیدا می کردند و اینها به نوبت خود فقط ممکن بود در نتیجۀ سازمانبندی حیاتی پدید آیند. 
فقط بسیار دیرتر و در سطح پروسۀ تکاملی بسیار عالیتر بود که هم پرتئینها و هم اسیدهای نوکلئیک تیپ کنونی امکان ظهور یافتند.

می بینیم که فقط عبارت "پروسۀ تکاملی بسیار عالیتر" به یاری اُپارین آمده و غیر ممکن ِ صفحه قبل را ممکن ساخته است ... اُپارین و ... هر جا مسأله ای ــ هرچند محال و ناشدنی ــ در جهت تأیید و اثبات تئوری های نظری و ذهنی آنها باشد، به مدد الفاظ و عبارات و با هر زور و ضرب، آن را نه تنها ممکن، که حتمی الوقوع نشان می دهند و اگر خدای ناکرده مسأله ای ــ هرچند ممکن و منطقی ــ بگونه ای، چوب لای چرخ یک تئوری بگذارد، باز هم از دولت ِ سر الفاظ و عبارات، بعید و دور از عقل و ضدّ علمی قلمداد خواهد شد

چیزی هست به نام «حیات» و «موجودات دارای حیات». هرچند ظاهراً تعریف کاملاً دقیقی از «حیات» که مورد توافق دانشمندان باشد وجود ندارد، و مرز بین حیات و بیحیات هم صددرصد مشخص و تعریف شده نیست، اما دانشمندی مارکسیست مانند اُپارین شمّ علمی ـ ایدئولوژیکش به او می گوید باید با آزمایش و نظر و نظریه و حدس و ... تکلیف پیدایش حیات را، چنان که «حیات از بیحیات ایجاد شود»، روشن کند. به همین ترتیب، تکاملگرایان بیخدا (تکاملگرایان خداباور را نمی گویم)، به سادگی متوجه می شوند در سلسله ی نظریات و حدسیات علمی ی خود، باید چیدمان اصول علمی و مبانی ی علمی و منشأ و ... طوری باشد که «همه ی امور یا تصادفی یا خود به خودی یا طبق نظریه ی انتخاب طبیعی یا طبق ...» ایجاد شده باشد و پیش برود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

در زمینه منشاء حیات

  • ناشر: بدر
  • کد کتاب: 47403 - 87/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: خلیل شکیبا, آ. ای. اوپارین, مبدا حیات, پیدایش جهان, ماتریالیسم, آفرینش, زیست شناسی, , ,