دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

در راه سیاست

در راه سیاست

نویسنده: احمد کسروی
ناشر: پرچم - پیمان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 100
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1324 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

مصور

«سیاست» واژه ای است که معنی روشنی نمی دارد. در ایران از این گونه واژه ها فراوان است. سیاست را هر کسی به فهم و دلخواه خود معنی می کند و آن را پست و بی ارج گردانیده اند. روی هم رفته وزیر شدن وکیل مجلس گردیدن و روزنامه نوشتن و حزب ساختن و از دولت های دیگر سخن راندن و به جوش و جنب های کوتاه بینانه و هوسبازانه در این زمینه ها برخاستن و ماننند اینها کارهای سیاسی است .سیاست را به این معنی می شناسند.

احمد کسروی در کتاب در راه سیاست ، سیاست را واژه روشنی نمی‌داند. او سیاست را واژه‌ای‌ می‌داند که هرکس مطابق با میل و سلیقه خود از آن‌ بهره برده و تفسیری به آن‌ می‌کند. او سپس به توضیح نسبی واژه سیاست و پولتیک پرداخته و نهایتا اغراق می‌کند که سیاست هرگز در تاریخ ایران وجود خارجی نداشته و تنها در صد سال اخیر به معنای واقعی کلمه وارد سیستم مملکتی ایران شده است.

او حتی با وجود علاقه به نادرشاه‌افشار و تحسین پی‌درپی او، اما نادر را شاهی می‌داند که از سیاست در اداره مملکت بی‌بهره بود و تنها با تکیه بر نبوغ نظامی ایران را نجات داد. کسروی سپس در ادامه این روند به ارکان سیاست و نکات مثبت و منفی آن و نهایتا نقش سیاست در پیشرفت ایران می‌پردازد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات