كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
در دفاع از یک آموزش لیبرال

در دفاع از یک آموزش لیبرال

نویسنده: فرید ذکریا
مترجم: مظفر رویایی ,مرضیه شریعتی
ناشر: بوتیمار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 180
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

در عصری که مشخصه‌های آن فناوری و جهانی شدن است، همه در مورد یادگیری مهارت صحبت می‌کنند. سیاستمداران، تجار و حتی بسیاری از مدرسان، یادگیری مهارت را تنها راه برای رقابتی ماندن ملت می‌دانند. آن‌ها مصرانه از دانشجویان می‌خواهند که رویا پردازی را کنار بگذارند و شروع به فکر کردن درباره‌ی مهارت‌هایی کنندکه عملا در محیط کار نیاز دارند. جستجوی بی‌هدف و برنامه در عرصه دانش ماند راهی می‌‌ماند که به ناکجا آباد ختم می‌شود. 

رشته‌های آزاد و لیبرال که زکریا به عنوان رشته‌های انسانی از آن‌ها یاد می‌کند، رشته‌هایی هستند که قدرت تفکر درشان وجود دارد و محدود به فن و تخصص نیستند. از سوی دیگر، رشته‌های علوم انسانی ازجمله جامعه‌شناسی، تاریخ و فلسفه جامعه را متحول می‌کنند. هدف اصلی زکریا در این کتاب، نقد و چالش بی‌علاقگی دانشجویان به رشته‌های علوم انسانی است که او آن‌ها را لیبرال می‌خواند.

وی معتقد است علاقه‌ به رشته‌های فنی، مهندسی و تجربی بسیار زیاد است، چون فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها به راحتی می‌توانند جذب بازار کار شوند اما علاقه به رشته‌های آزاد و لیبرال که او از آن با عنوان رشته‌های علوم انسانی یاد می‌کند، کاهش یافته است. در دههٔ نود میلادی میزان ورود دانشجویان به رشته‌های علوم انسانی به یک‌سوم کاهش یافته و با افت شصت درصدی مواجه بوده است. زکریا معتقد است در حال حاضر تعداد علاقه‌مندان به رشته‌های علوم انسانی کم شده و به زودی جامعه آمریکا از متفکر خالی می‌شود. وقتی در جامعه‌ای بازوی تفکر وجود نداشته باشد آن جامعه به بحران می‌رسد و خشک و ماشینیزه می‌شود.»

فرید زکریا متفکری است که اندیشه معتدلی دارد و همواره تلاش کرده به ایدئولوژی‌ مشخصی پایبند نباشد، چون کشف حقیقت از عمق مسائل را رسالت خود می‌داند. او متفکری است که دنبال کشف یک عقیده مطلق نیست...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

در دفاع از یک آموزش لیبرال

  • ناشر: بوتیمار
  • کد کتاب: 115705 - 83/2
  • موجودی: در انبار
  • 155,000ریال
  • 145,000ریال

برچسب ها: فرید زکریا, مظفر رویایی, مرضیه شریعتی, روشنفکری, فلسفه اجتماعی, لیبرالیسم, جامعه شناسی سیاسی, آزادی, کتاب در دفاع از یک آموزش لیبرال