منو
سبد خرید

در دامگه حادثه

در دامگه حادثه
درحال حاضر موجود نمی باشد
در دامگه حادثه
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 94116
  • وزن: 1.20kg
0 ریال

در دامگه حادثه

نویسنده: عرفان قانعی فرد
ناشر: شرکت کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 670
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

بررسی علل و عوامل فروپاشی حکومت شاهنشاهی در گفتگویی با پرویز ثابتی

پرویز ثابتی، بی گمان یکی از مهم ترین شخصیت های امنیتی در تاریخ ایران معاصر است که از او، گاه به طور مبالغه آمیزی، به عنوان بانک اسرار حکومت گذشته یاد می کنند. کسی که در سال ۱۳۳۷ به ساواک پیوست و همراه حوادث دهه ۴۰ و ۵۰ ایران و تا سقوط رژیم محمد رضا شاه پهلوی و فروپاشی ساواک، گام به گام همراه بوده است. هرچند که برخی تندروی ها و افراطی گری ها در روایات تاریخی و مقاصد سیاسی خاص پس از انقلاب اسلامی، موجب شد که گاه برخی از مخالفان او (هواداران حزب توده، جبهه ملی، نهضت آزادی، مجاهدین خلق، چریک های فدایی، کنفدراسیون دانشجویی و …) وی را به چهره ای خشن و سفاک توصیف کنند و البته شاید خواندن این گفت و گو، آن نظریات شخصی را با چالشی جدی رو به رو کند.

در دامگه حادثه یا «بررسی علل و عوامل فروپاشی حکومت شاهنشاهی» نام کتابی است از عرفان قانعی‌فرد محقق تاریخ معاصر.این کتاب حاصل گفتگوی وی با پرویز ثابتی مدیر امنیت داخلی سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک)می باشد. کتاب در اواخر سال ۱۳۹۰ توسط شرکت کتاب در لس آنجلس کالیفرنیا چاپ شده و دراوائل سال ۱۳۹۱ منتشر شده است. کتاب در قطع وزیری متوسط و سبک آن بصورت سؤال و جواب است ولی دارای پاورقی های مفصل و مفید می باشد.

کتاب از ۶۷۰ صفحه مطلب و ۸ صفحه تصاویر مربوط به دوران پهلوی و کلیشه روزنامه های اوائل انقلاب ۱۳۵۷، تشکیل شده است.در ارتباط با نقطه نظر های مصاحبه شونده، نقد های مختلفی انجام شده که درستی مطالب را به چالش کشیده اند. مجله مهرنامه در شماره بیست و سوم، پرونده مفصلی را تحت عنوان «انتقام از روشنفکران» به این کتاب اختصاص داد.

پرویز ثابتی سال ۱۳۳۷ (دو سال بعد از تاسیس) وارد ساواک میشه و خیلی زود جای پاش رو در اداره کل سوم یا همون امنیت داخلی ساواک سفت میکنه.ثابتی با قدرت تحلیل و هوش بالایی که داشته در ساواک رشد میکنه و پس از چند سال معاونت، سال ۵۲ میشه مدیرکل اداره امنیت داخلی ساواک و تا آبان ۵۷ مشغول به خدمت بوده.یعنی عملا از سال ۴۹ که مبارزات ضد رژیم با قیام سیاهکل وارد فاز مسلحانه میشه تا سال ۵۵ که با ضربات سنگین ساواک به گروه‌های مسلح و کشته شدن امثال حمید اشرف و بهرام آرام فضا آروم میشه، ثابتی یکی از اصلی‌ترین چهره‌های امنیتی رژیم شاه و ساواک به حساب میاد....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات