دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

در خدمت و خیانت زنان

در خدمت و خیانت زنان

نویسنده: شهلا زرلکی
ناشر: رسا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 207
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

گفتارهایی درباره زنان

ضرورت نخست در زندگی زن، ازدواج است. عواملی گوناگون در شکل‌گیری این ضرورت نقش دارند. آسیب‌پذیری فیزیولوژیک و نیازی که جنس لطیف به حمایت و امنیت دارد، عامل ابتدایی و اولیه است. به‌نظر می‌رسد در نگاه اول حصار امن خانواده، موقعیتی آرمانی و کامل است. دختر از خانواده‌ای به خانواده‌ی دیگر کوچ می‌کند. نمی‌توان انکار کرد که این نوع نیاز، محدود به جنسیت مؤنث نیست. نوع بشر به دنبال ثبات و سکون در محدوده‌ی حفاظت‌شده‌ای به نام خانواده است.

همین نیاز است که پسر و دختر را به سوی زندگی مشترک سوق می‌دهد. اما آن‌چه در این میان به تمایز جنسیتی می‌انجامد، تقدم دختر بر پسر در گرایش و علاقه به ازدواج است. دختر بنا بر نیاز اولیه‌ی خود که ریشه در ویژگی‌های جسمانی دارد، و بنا بر دلایل دیگری که ریشه در همان گستره‌ی همیشگی یعنی تاریخ دارد، عجول‌تر و مشتاق‌تر است نسبت به استقلال از خانواده‌ی اولیه و تشکیل خانواده‌ی ثانویه. درست است که امروز دیگر همه‌ی ما بر این باوریم که منطقه‌ی امن و حفاظت‌شده‌ی خانه می‌تواند ناامن‌ترین جغرافیای جهان باشد، اما با این‌همه، ازدواج همچنان برای دختر یک آرزوی اضطراری است.

در این کتاب از پرداختن به فرهنگ و تاریخ مردسالار و نقش آن در فرو کاستن نقش‏های زنانه پرهیز کرده‏ام. تنها به این دلیل ساده که امروز هر روزنی را که بگشایی سخن از ستم تاریخی مردان است و مظلومیت زنان. نخواستم مرتکب تکرار این قصه‌ی مکرر شوم. تمرکز بحث‏های این کتاب بر بازنمایی و توصیف ویژگی‏های زیستی زن است. در این مسیر از نظریات مطرح روان‏شناسی برای تبیین مفاهیم و تعاریف یاری گرفته‏ام. وقتی از زن حرف می‏زنیم نمی‏توانیم از فمینیسم و آثار و عواقب آن حرف نزنیم. بنابر‌این در بخشی از کتاب از توصیف هستی جسمانی زن که مقهور نظام هورمون‏هاست فاصله می‏گیرم. در فصل مفصلی از کتاب، پای فمینیسم به میان می‌‏آید و خدمت‏ها و خیانت‏های آن در مراحل مختلف اوج‏گیری...

هیستری به عنوان شایع‌ترین بیماری زنانه ابعاد و زوایای متنوعی دارد که به ما امکان می‌دهد آن را تا سرحد قلمرو زبان نیز پیش ببریم. هیجان به‌عنوان چهره اولیه هیستری در زبان زنان جلوه ای آشکار دارد. دختربچه از همان آغاز از پسربچه زبان بازتر است. در مراحل بعدی رشد، ارتباط میان تخلیه هیجان از راه تکلم را کشف می‌کند. در بزرگ سالی این هیجان سرشتی در حدفاصل سرکوب ها و نهی ها به رنگ های مختلف در می آید. زن باید حرف بزند.

او نمایشی ترین هیجان هستی است. اگر به حرافی هایش که هجوم هولناک معانی متعدد است گوش ندهند، از اندام و اعضایش هم یاری می گیرد. دست ها و پاها و ارگان های داخلی هم باید وارد بازی نمایشی او شوند. نمایش من درد می کشم آسان ترین و ارزان ترین نمایش من هستم است. وارد کردن بحث زبان در مبحث مربوط به هیستری به یک دلیل برمی گردد و آن تشابه مکانیزم هیستری و زبان زنانه است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات