کتاب در جست‌وجوی روش ، سردرگمی در پژوهش علوم اجتماعی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب علوم انسانی انتشارات ترجمان

در جست و جوی روش ؛ سردرگمی در پژوهش علوم اجتماعی

نویسنده: جان لو
مترجم: سید مجتبی عزیزی
ناشر: ترجمان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 288
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

استدلال کتاب این است که روش در علوم اجتماعی (و نیز علوم طبیعی) به‌ واسطه مجموعه‌ ای از چشم ‌بندی‌ های قرن نوزدهمی و یا حتی قرن هفدهمی اروپایی‌-‌آمریکایی‌ها ایجاد شده است. بنابراین روش در فهم و ارائه خود دچار اشتباه است. نویسنده در این کتاب نشان داده است که روش، مجموعه ‌ای کم و بیش موفق از روندهای گزارش‌ دهی درباره واقعیت مفروض نیست. بلکه اثرگذار است. روش به تولید واقعیت کمک می ‌کند. روش چنین کاری را آزادانه و دل ‌بخواهانه انجام نمی ‌دهد. روش، ترتیبات و نحوه گردآوری چیزها و تلقی از ترتیبات آن چیزها- را تولید می‌ کند که می ‌توانستند به صورت دیگری نیز باشند.

این کتاب ادبیات خاص خود را دارد و نویسنده به ‌مرور اصطلاحات مورد نظر خویش را وضع می‌ کند و در طول متن آن‌ها را صیقل می‌ دهد. چنان ‌که در انتهای فصل دوم نیز به‌ صراحت خاطر نشان می ‌سازد، برای پیش ‌برد مباحث خویش درباره روش، نیازمند ایجاد واژگان جدیدی در این‌ باره بوده است؛ واژگانی که متضمن معانی متعارف و مرسوم درباره روش نباشند و امکان بیان مقصود نویسنده از طریق آن‌ها فراهم شود.

ازاین‌رو یکی از نتایج و آثار چنین کاری آن است که لازم است کتاب به همان ترتیبی خوانده شود که نگاشته شده است؛ چرا که در غیر این صورت خواننده از ریشه و معنای یک اصطلاح، که در ادامه متن به کار برده شده است، بی‌اطلاع خواهد ماند. نویسنده خود به‌صراحت بیان می ‌دارد «در مابقی کتاب من این گزینه غیر متعارف را دنبال می ‌کنم. مطمئنا، بخش‌ های مربوط به سیاست و نیز صدق، به ‌حدی جدی است که فکر نکردن به آن‌ها اشتباه است. اما اگر بخواهیم چنین کنیم، دست‌کم دو دلیل نیازمند واژگان بهتری برای سخن گفتن از روش هستیم.»

کتاب «درجست ‌و ‌جوی روش» کوشیده است نگاهی نو و تازه به روش داشته باشد و از آن جا که در دانشگاه های ما مساله تفوق روش به نحو جان کاهی مشکل ساز شده است ورود این گونه تفکرات هر چند در بخش هایی خالی از اشکال و ایراد هم نباشد، مفید و موثر است. تلقی سهل گیرانه و سخاوتمندانه (اصطلاحاتی که نویسنده کتاب اصرار دارد درباره روش به کار ببرد) نویسنده کتاب درباره روش چیزی است که ما امروزه به آن نیازمندیم.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

در جست‌وجوی روش ، سردرگمی در پژوهش علوم اجتماعی

  • ناشر: ترجمان
  • کد کتاب: 72148 - 66/3
  • موجودی: در انبار
  • 210,000ریال
  • 200,000ریال

برچسب ها: جان لو, سید مجتبی عزیزی, جامعه شناسی, روانشناسی اجتماعی, جامعه شناسی فلسفی, فلسفه اجتماعی, کتاب در جست و جوی روش ؛ سردرگمی در پژوهش علوم اجتماعی