دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

در جستجوی هویتی تازه

در جستجوی هویتی تازه

نویسنده: محمود نکوروح
ناشر: چاپخش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 304
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

 مجموعه مقالاتی است در تحلیل تحولات تاریخ معاصر و فرایند تغییرات سیاسی، ایدئولوژیک، اجتماعی، فرهنگی و نظام‌های سیاسی ایران در قرن بیستم .

...قرن بیستم برای مردم ایران، قرن دیگر شدن و دیگر اندیشیدن بود .زیرا که جهان، دیگر شده بود و انسان در رابطه با حقوق، تعریفی دیگر می‌یافت .قرن خودسازی و خودباوری و ورود به دنیای مدرن بود، گذار از جامعه قبیلگی به جامعه مدنی آغاز شد، آرمان شهر آن جهانی‌مان این جهانی شد، باورهامان ایدئولوژیک و سیاسی گردید، کودتاها و توطئه‌ها، پیروزی‌هایمان را به تاخیر انداخت و گرفتار بحران هویت، بحران مشروعیت و بحران تمدنی روزگار خود شدیم .چه، زندگی جمعی‌مان، تکنوکراتیک، بوروکراتیک و در نهایت بالاجبار دمکراتیک می‌شد و بالاخره رژیم‌های مشروطه و جمهوری را ناقص، تجربه کردیم...زیرا که ساختارهای فکریمان همچنان متوقف بود و فرصت هیچ گونه نقد بنیادی را نمی‌داد .

در این مقالات به نوعی علل و چگونگی به وجود آمدن بحران هویت، بحران مشروعیت و بحران تمدنی در دوران معاصر ریشه‌یابی شده است .مقالات حاضر در واقع کندوکاوی است در اندیشه‌ورزی نوین مردم ایران از پلورالیسم دینی تا مدرنیته بومی، از سوسیالیسم و خداپرستی تا ورود به تمدن جدید و صنعتی، از نویسنده‌ای که در نهضت ملی شدن نفت فعال بود و اینک در محافل آکادمیک غرب پاریس، به پژوهش در جامعه‌شناسی ارتباطات فلسفه جدید و بحران هرمنوتیک مشغول است .

فهرست

هویت
در زمینه ادبیات و هنر : نوگرایی در هنر و ادبیات
ایدئولوژی سازی :چگونه اسلام ایدئولوژی شد؟
ریشه‌های انقلاب ؛ مشی قهرآمیز
ظهور طبقه میانه و جدید
اوضاع اقتصادی و سیاسی ایران از سال 1350به بعد
بعد از انقلاب و تداوم بحران هویت یا هویت در بحران
مکانیزم‌های قدرت ؛ تکنولوژی، دین، رابطه قدرت بازار
و اما امروز ، آغاز تمدنی جدید
مبانی و موانع جامعه مدنی در ایران
روند شکل‌گیری طبقات جدید و جامعه‌شناسی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات