کتاب در جستجوی نیشابور ؛ زندگی و شعر محمدرضا شفیعی کدکنی (م.سرشک) فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب شعر انتشارات ثالث

در جستجوی نیشابور

نویسنده: مجتبی بشردوست
ناشر: ثالث
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 550
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 2 


مروری بر کتاب 

زندگی و شعر محمدرضا شفیعی کدکنی (م.سرشک)

محمد رضا شفیعی کدکنی ، از استادان به نام ادبیات در تاریخ 19 مهر سال 1318 ، در روستای "کدکن" ، از توابع تربت ‌حیدریه از شهرهای استان خراسان رضوی به دنیا آمد . تحصیلات مقدماتی را در محیط خانواده و دوره متوسطه را در مشهد گذراند . سپس مدرک کارشناسی ادبیات فارسی را از دانشگاه فردوسی مشهد دریافت کرد و در کنار تحصیل در دانشگاه ، علوم اسلامی و فلسفه قدیم را در حوزه علمیه مشهد آموخت . سپس در سال 1344 به تهران آمد و با ادامه تحصیلات توانست مدرک دکترای زبان و ادبیات عرب را از دانشگاه تهران دریافت کند .

پژوهش حاضر شرحی است بر زندگی "محمدرضا شفیعی کدکنی "(شاعر و محقق معاصر) همچنین نقدی بر آثار او که با برگزیده‌ای از سروده‌های شاعر فراهم آمده است .در بخش نخست کتاب زندگی و خاطرات دکتر شفیعی کدکنی بازگو می‌شود.

در فصل دوم (شعر و شناخت) خلاصه‌ای از آرای شفیعی کدکنی درباره زبان، شعر و هنر ذکر گردیده است .نگارنده در این بخش از سه کتاب او یعنی "موسیقی شعر"، "صور خیال در شعر فارسی "و "ادوار شعر فارسی از مشروطیت تا سقوط سلطنت "بهره برده است .

وی در فصل سوم تحت عنوان "شط شعر "یکایک دفاتر "آیینه‌ای برای صداها "را تفسیر کرده و از این رهگذر، از آرای متفکران غربی به ویژه منتقدان ساختارگرا، ساختار شکن و پدیدارشناس استفاده نموده است .

نویسنده در فصل چهارم "تا لب حیرت "به چند عنصر محوری مجموعه "هزاره دوم آهوی کوهی "اشاره کرده که از آن جمله است :نسبت صورت و معنا، طریق دیالوگ با سنت، و ویژگی مناظره و مکالمه در اثر یاد شده .

فصل پنجم کتاب متضمن معرفی برخی ترجمه‌ها، تالیفات و مقالات شفیعی کدکنی است که گاه با نقد و بررسی نگارنده همراه شده است .در فصل ششم کتاب برگزیده‌ای از سروده‌های شفیعی کدکنی در مجموعه‌های "آیینه‌ای برای صداها " و "هزاره دوم آهوی کوهی"، همراه با فهرستی از دفاتر شعری، تالیفات و تحقیقات نامبرده فراهم گردیده است .

پایان بخش کتاب شامل فهرست منابع و ماخذ و چند تصویر از شفیعی کدکنی، دوستان، آشنایان و خانواده وی است .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

در جستجوی نیشابور ؛ زندگی و شعر محمدرضا شفیعی کدکنی (م.سرشک)

  • ناشر: ثالث
  • کد کتاب: 93719 - 24/3
  • موجودی: در انبار
  • 450,000ریال

برچسب ها: محمدرضا شفیعی کدکنی, مجتبی بشردوست, تاریخ ادبیات ایران, شعر فارسی, نقد شعر, مقالات ادبی, کتاب در جستجوی نیشابور ؛ زندگی و شعر محمدرضا شفیعی کدکنی (م.سرشک)