کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
در جستجوی مولانا

در جستجوی مولانا

نویسنده : نهال تجدد
مترجم : مهستی بحرینی
ناشر: نیلوفر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 360
اندازه کتاب: رقعی لب برگشته - سال انتشار: 1397 ~ 1389 - دوره چاپ: 3 ~ 1

 

مروری بر کتاب

مصور

غالبا از یاد می‌بریم كه شاعران عارف بزرگ ایران در سده‌های ششم و هفتم هجری، كه تاجی بی‌همتا از تغزل و و متافیزیك بر تارك تاریخ ملت‌ها نشانده‌اند آثار خود را در رویارویی با تهدید دهشتناك مغولان، كه به نحوی بی‌امان به پیش می‌شتافتند و همه چیز را ویران می‌كردند، سروده‌اند. گویی وضعی اضطراری برقرار بود. عطار ظاهرا به دست این مهاجمان كشته شد. مولانا ناگزیر از زادگاهش بلخ (در شمال افغانستان كنونی)، شهر به شهر، گریخت تا به آناطولی رسید و در قونیه استقرار یافت.

اگر بناست در همان حال كه برای جلای وطن به سوی جاده‌ها می‌شتابیم دارایی گرانبهایی را حفظ كنیم، باید شعر را برگزینیم، شعری كه نماد اوج است، شعری كه مایه تعالی انسان است و ما را به یافتن جهانی دیگر در این جهان فرا می‌خواند، جهانی در امان از سلاح و آتش كه آدمی با آتشی دیگر، آتش عشق، عشقی كه نقطه مقابل كشتار و جهالت است، بدان راه می‌یابد.

به گمان من، بدین‌سان می‌توان بیت مشهوری را تفسیر كرد كه در آغاز كتاب مثنوی معنوی آمده است، كتابی چنان با حرمت كه «قرآن عارفانه» نامیده می‌شود: بشنو این نی چون حكایت می‌كند از جدایی‌ها شكایت می‌كند باید جدا شد، باید نه تنها از محبوب (كه در این‌جا شمس تبریزی است) برید بلكه باید از همه چیزهایی كه تا این هنگام هستی ما را تشكیل می‌داده است، برید: آسایش، خانه و كاشانه، زندگی آرام و بی‌جنجال. بدون گسستن از بیخ و بن، بدون این جدایی دردناك، آتشی تازه شعله‌ور نخواهد شد و ما همچنان با هستی زمینی‌مان برجا خواهیم ماند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

در جستجوی مولانا

  • ناشر: نیلوفر
  • کد کتاب: 103971 - 4/3
  • موجودی: در انبار
  • 380,000ریال
  • 340,000ریال

برچسب ها: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی), فدریکا ماتا, نهال تجدد, مهستی بحرینی, عرفان اسلامی, تصوف, مولوی, شمس تبریز, داستان های عرفانی, ادبیات عرفانی, تاریخ تصوف, کتاب در جستجوی مولانا