كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
در جستجوی آینه ؛ گزیده مقالات شمس

در جست و جوی آینه ؛ گزیده مقالات شمس

نویسنده: محمدعلی موحد
خوانش و اجرای متن : هوشنگ آزادی ور
ناشر: معین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 115
اندازه کتاب: رقعی همراه با قاب - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1 

مروری بر کتاب 

مجموعه ی گنج حکمت ؛ همراه با سی دی

خوانش متن «در جست‌وجوی آینه»، گزیده مقالات شمس تبریزی، به تصحیح و گزینش محمدعلی موحد و با موسیقی مانی بیات را به هوشنگ آزادی‌ور سپرده‌اند؛ مستندساز، شاعر و پژوهشگر تئاتری که گفتار بسیاری از مستندها را با صدای او شنیده‌ایم؛ صداپیشه‌ای که درباره خوانش متن، ایده دارد و صاحب‌نظر است. 
 در این اثر، شما مطلقا با اجرایی رادیویی مواجه نیستید؛ یعنی خبری از فراز و فرودهای نخ‌نما و شنونده‌فریب در آن نیست. خوانشگر متن، کاملا منطبق بر محتوا و دیگر مناسبات مقالات، آنها را برای شما می‌خواند و شمسی دیگر جلوی روی‌تان تصویر می‌کند. لابد موافقید که مقالات شمس را نمی‌توان با سوز و گداز معمول و طنطنه مرسوم صداپیشگانِ صدا و سیمایی خواند و شنید. شاید برای نخستین‏ بار است که یک صداپیشه، کاملا در تناسب با متن و در انطباق با مناسبات فحواییِ آن، متدهای مختلفی را در خوانش، انتخاب و آنها را اجرا کرده؛ اینکه صداپیشه‏ها بتوانند برای هر متنی که دست می‏گیرند، شیوه‏ای به فراخور آن متن در پیش گیرند، حلقه مفقوده رابطه متن و خواندن آن است؛ نکته‏ای که هوشنگ آزادی‏ور، در «در جست‏وجوی آینه» مانند کارگاهی آموزشی آن را به اجرا گذاشته است.

***

در مجموعه «گنج حکمت» بیش از هر چیز به حکایت پرداخته شده است؛ زیرا بسیاری از نویسندگان، خصوصاً نویسندگان صوفیه، عموماً از قالب حکایت به سبب توانایی آن در جلب مخاطب استفاده کرده‌اند. در این مجموعه فقط به آثار منثور پارسی پرداخته شده است. مجموعه «گنج حکمت» با یک لوح شنیداری همراه است. این لوح که خوانش منتخبی از متن گزیده‌هاست می‌کوشد تا با بهره‌گیری از جادوی کلام و موسیقی، طیف گسترده‌تری از مخاطبان را که به هر دلیل خواندن متن‌های ادبی را دشوار می‌یابند با این متن آثار آشنا شوند.
مجموعه ی گنج حکمت، گزیده ای است از آثار منثور پارسی که اگرچه ناشناخته نیستند، بی تردید به اندازه ای که باید و شاید خوانده نشده اند. از این رو، بنای فراهم آورندگان این مجموعه بر آن بوده است که از هر جهت متنی گیرا و تاثیرگذار به دست دهند تا لااقل این اندازه از میراث گرانبهای ادب پارسی خوانده و فهمیده شود.

انتخاب ها کار استادانی است که غالبا آن آثار را تصحیح کرده و با احاطه و اشرافی که به محتوای اثر داشته اند ضمن انتخاب بهترین فرازها کوشیده اند تا با حرکتگذاری روی کلمات و علامتگذاری صحیح و آوردن معانی واژه ها و عبارات خواننده را کمابیش در خواندن متون قدیم یاری دهند. لوح شنیداری گنج حگمت که خوانش منتخبی از متن گزیده هاست بر آن است تا با بهره گیری از جادوی کلام و موسیقی طیف گسترده تری از مخاطبان را که به هر دلیل خواندن متنهای ادبی را دشوار می یابند با این آثار آشنا کند.

دشواری فراهم آوردن خوانشی صحیح و شایسته از مهمترین آثار ادبی فارسی بر کسی پوشیده نیست و اجرای شایسته ی شاهکارهای نثر فارسی جز به همت فرهیخته ترین صداپیشگان این مرز و بوم میسر نمیشد. استادانی که با حوصله و وسواسی مثال زدنی کوشیدند تا بی آنکه «درست خواندن» را فدای «زیبا خواندن» کنند این متنها را به بهترین شکل ممکن اجرا کنند و نیز باید سپاسگزار هنرمندان خوش ذوقی بود که با خلق موسیقی مناسب با هر متن بر غنای این مجموعه افزودند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

در جستجوی آینه ؛ گزیده مقالات شمس

  • ناشر: معین
  • کد کتاب: 52445 - 67/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: شمس تبریزی, محمدعلی موحد, هوشنگ آزادی ور, مجموعه ی گنج حکمت, تاریخ ادبیات ایران, ادبیات قدیم فارسی, مولوی, عرفان اسلامی, تصوف, کتاب در جست و جوی آینه ؛ گزیده مقالات شمس