منو
سبد خرید

در تیررس حادثه ؛ زندگی سیاسی قوام السلطنه

در تیررس حادثه ؛ زندگی سیاسی قوام السلطنه
-15 %
در تیررس حادثه ؛ زندگی سیاسی قوام السلطنه
  • موجودی: موجود
  • مدل: 148450 - 67/1
  • وزن: 0.60kg
550,000 ریال
650,000 ریال

در تیررس حادثه

نویسنده: حمید شوکت
ناشر: اختران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 407
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 3


مروری بر کتاب

زندگی سیاسی قوام السلطنه

درآستانه ی دومین سالگرد کودتا ، هنگامی که دیگر بازیگران صحنه در زندان زرهی ، درگوشه ی پامنار و در مهاجرت مسکو به فرصت های از دست رفته می اندیشیدند ، احمد قوام در تیرماه 1334 در تهران دیده از جهان فروبست .گویی مقدر چنین بود که تیرماه ، این بار نیز برای او، ماه ناکامی ها و شکست ، ماه نبردی نافرجام باقی بماند .

سه سال پیش ازآن ، دربار و حزب توده و آیت الله کاشانی و جبهه ملی ، طی تشریفاتی دامنه دارکه بزرگداشت قیامی تاریخی نام می گرفت ، در موجی از افترا و اتهام ، نامش را به زشتی آلودند .تشریفاتی که طی آن ، قوام زیر آوار هولناک سی تیرمدفون شد .

کتاب حاضر مشتمل است بر زندگی سیاسی قوام‌السلطنه (1252-1334 ه ش)، از رجال و وزرای عهد مشروطیت در ایران. وی پسر میرزاابراهیم‌خان معتمد السلطنه و برادر وثوق‌الدوله بود. مدتی جزو پیشخدمت‌های مخصوص ناصرالدین شاه شد (1312 ه ق). در سال 1314 ه ق. با عنوان ریاست دفتر حکومتی، همراه امین‌الدوله به آذربایجان رفت. در 1315 ه ق. لقب منشی حضور و در دوره‌ی صدارت عین‌ادوله (1321-1324 ه ق) لقب دبیر حضور یافت. در سال 1334 ه ق وزیر رسائل و ملقب به وزیر حضور شد. در دولت مستوفی الممالک وزیر داخلی نیز در کابینه‌ی صمصام السلطنه وزیر داخلی بود. در کودتای سوم اسفند بازداشت شد. پیش از جلوس رضاشاه دوبار نخست‌وزیر شد. در زمان رضاشاه خدمتی به او محول نشد. در زمان محمدرضاشاه سه بار به نخست‌وزیری رسید. در بهمن ماه 1324 برای حل قضیه‌ی آذربایجان و فراهم آوردن مقدمات خروج شوروی‌ها از آن‌جا به مسکو رفت و مقاوله‌نامه‌ی او با شوروی‌ها در بازگشت با نارضایی و اعتراض مواجه گردید.

در 12 مرداد 1331 ه ش قانون خارج شدن اموال قوام‌السلطنه ازملکیت او در مجلس تصویب شد، ولی در 29 خرداد 1333 قانون مزبور لغو و تمام اموالش دوباره به وی مسترد شد. استخدام مستشاران آمریکایی، آغاز لوله‌کشی آب تهران، خودمختاری موقت آذربایجان، و طرح شکایت ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد از حوادث دوره‌های زمامداری اوست.

فهرست

• از منشی گری تا مشروطیت
• وزارت و انقلاب
• حکمرانی خراسان
• برمسند صدارت
• بازگشت به قدرت
• رویایی با شوروی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات