در بساط نکته دانان

در بساط نکته دانان

نویسنده: غلام حسین فرنود
ناشر: ستوده
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 284
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ:

 

مروری بر کتاب

حاوی جملات ، دل نوشته ها و متن های ادبی از نویسندگان و مترجمان مختلف

بساط نکته دانان چه بساط رنگارنگی، به ویژه این بساط تزیین شده با کنشگران و سازندگان و متفکران اجتماعی و ادبی سال های گذشته این دیار و به گفته نویسنده، این هم خاطره گویی است در قالب دیگر “نه تقویمی و نه خط راستی“. در لابلای خاطرات در قالب دیگر، دردها به وضوح روشن است، اما نویسنده نخواسته با بزرگ کردن دردها خواننده را به تاسف وا دارد و ناراحتش کند و همان خاطرات سوزشی در قالبی دیگر را برای خواننده روایت می کند و از این نظر قابل تحسین است. در بساط نکته دانان همه چیز پیدا می شود از شیر مرغ تا جان آدمی زاد. آن هم چه آدمی زادگانی؛ ادیب، متفکر، نویسنده، شاعر، نمایش نامه نویس، فیلم ساز، کارتونیست، نقاش و . . . و از همه چیز؛ فیلم، تئاتر، سینما، نمایش، نقاشی، کمدی، درام، کاریکاتور، نقاشی، کتاب، طنز و . . . از حدیث خود و از حدیث دیگران.

در بساط نکته دانان از کسانی سخن رفته است که سالها چراغ فرهنگ این مرز و بوم را روشن نگه داشتند و در آینده هم مردم ایران از آثار و آفرینش های آنها بی نیاز نخواهد بود. در یکی از بساط ها، من شخصاً، آقای فرنود را به هنر چسباندن و ارتباط دادن مطالب مربوط و نامربوط را در قالب طنز تحسین می کنم. چسباندن راحت الحلقوم با یک غریبه ی مهربانی که شیفته سینما بود، و برای دیدن فیلم، شهرهای ایران را از اهواز تا ارومیه زیر پا گذاشته و در وین درس موسیقی خوانده و ناخنکی هم به اندیشه ی هِگل زد و به خاطر هر چه بیشتر لذت بردن از تماشای فیلم، شعر، موسیقی، نقاشی، جامعه شناسی و خیلی از علوم دیگر را یاد گرفته است.

بدون این که در نتیجه اخلاقی و فلسفی و سینمایی گفته ها و نوشته های آقای هوشنگ طاهری شک کنیم، آقای فرنود را لذت بردن از دیدن فیلم، جلوتر از آقای طاهری یافتم که بدون آنهمه زحمت توانست «بی آن که دلیلش را بدانم شیفته سینما شدم و فیلم های کلاسیک را سرهم تماشا کردم و تحت تاثیر قرار گرفتم و آموختم»

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

در بساط نکته دانان

  • ناشر: ستوده
  • کد کتاب: 79362 - 9/5
  • موجودی: در انبار
  • 200,000ریال

برچسب ها: غلام حسین فرنود, مقالات ادبی, داستان های کوتاه فارسی, جملات قصار, ادبیات طنز, کتاب در بساط نکته دانان